• V košíku nejsou žádné produkty.

Velké venkovní rostliny

  /    /    /  Velké venkovní rostliny

Zobrazuji všech 29 výsledků

Velké venkovní rostliny

Velké venkovní rostliny přinášejí do každé zahrady nebo na terasu přirozenou krásu, stín a soukromí. V této kategorii najdeš širokou škálu středomořských i exotických rostlin, rychle rostoucí stromy, okrasné dřeviny i stále zelené keře. Ať už hledáš elegantní japonské javory, voňavou magnolii nebo praktické ovocné rostliny, určitě si vybereš.

Středomořské a exotické rostliny

Středomořské rostliny, jako jsou olivovník, citrusy (citronovník, pomerančovník, bergamot) a fíkovník, dodají tvé zahradě atmosféru teplých krajin. Exotické rostliny, jako bugenvilea, žlutá mimóza nebo albície, zase přinesou do zahrady barvy a exotický nádech. Tyto rostliny potřebují dostatek slunce a dobře propustnou půdu.

Okrasné stromy a keře

Pokud hledáš stromy s úchvatným vzhledem, skvělou volbou jsou japonské javory, floridský dřín, magnolie nebo kanadský červený javor. Japonské sakury a lagerstroémie tě nadchnou nádherným kvetením, zatímco edgevortie a japonský deštníkovec zaujmou svými jedinečnými tvary.

Rychle rostoucí a výjimečné stromy

Chceš-li zahradu rychle zazelenit, skvěle poslouží eukalyptus, vrby (Hakura Nishiki, pokroucená vrba), jedle bělokorá nebo himálajská borovice. Pokud hledáš něco opravdu výjimečného, andská jedle tě ohromí svou jedinečnou strukturou.

Stálezelené a kvetoucí keře

Bobkovišeň, fotinie a hvězdný jasmín jsou perfektní pro živé ploty a přirozené zahradní bariéry, protože zůstávají zelené po celý rok. Aronii oceníš nejen pro její krásu, ale i pro léčivé plody, které nabízí.

Bambusy a trvalky

Mezi bambusy je oblíbená Fargesia, která není invazivní a skvěle se hodí k vytvoření přirozeného plotu nebo k dodání tropického nádechu tvé zahradě.

Jedlé a užitečné rostliny

Velké rostliny nemusí být jen okrasné – mohou ti přinést i lahodné plody! Kaki, asimina a aronie nabízejí zdravé ovoce plné vitamínů, zatímco jedlé druhy růží skvěle poslouží v kuchyni, ať už na výrobu sirupů, čajů nebo marmelád.

Návod na péči a udržování

Sázení

Vyber vhodné stanoviště a půdu podle potřeb konkrétní rostliny. Většina druhů preferuje dobře propustnou půdu a slunné nebo polostinné místo. Při výsadbě vykopej jámu alespoň dvakrát širší, než je kořenový bal, aby se kořeny mohly lépe rozrůstat. Přidej kvalitní substrát, který podpoří zdravý vývoj rostliny.

Zalévání

Středomořské rostliny potřebují méně vody, zatímco rychle rostoucí druhy vyžadují pravidelnou zálivku. Nejlepší je zalévat brzy ráno nebo večer, aby se minimalizovalo odpařování vody.

Řez

Správný řez podporuje zdravý růst a hezčí tvar rostliny. Nejvhodnější doba k prořezávání je brzy na jaře nebo po odkvětu – podle konkrétního druhu.

Hnojení

Pro bohatý růst a kvetení rostliny pravidelně hnoj vhodným hnojivem. Na podzim hnoj pouze stálezelené rostliny a ty, které v této době sázíš. Ostatní rostliny hnojení nepotřebují, protože by živiny stejně nevyužily.

Ochrana před mrazem

Některé exotické rostliny potřebují zimní ochranu. U většiny mrazuvzdorných druhů nestačí jen chráněné stanoviště – je nutné je důkladně obalit nebo přesunout do interiéru. Starší rostliny (přibližně po pěti letech) si obvykle vystačí s ochranou proti větru a mrazu.

Prevence škůdců a chorob

Pravidelně kontroluj listy a stonky, abys odhalil případné škůdce. Kromě hmyzu se často objevují i houbové infekce, které mohou být pro dřeviny nebezpečné. Pokud se objeví, pomůže fungicid, například na bázi mědi. Jako prevence funguje i roztok jedlé sody s vodou.

Přesazování

Větší rostliny občas přesazuj, aby měly dostatek prostoru pro další růst. Nejlepší doba na přesazování je brzy na jaře, než začnou aktivně růst.

Mulčování

Kolem rostlin můžeš přidat vrstvu mulče, která pomáhá udržovat vlhkost v půdě, zabraňuje růstu plevele a chrání kořeny před teplotními výkyvy. Mulč také zlepšuje strukturu půdy a podporuje zdravý růst rostlin.