Teplé tipy pro chladné dny: jak pečovat o rostliny v zimě
Zima je pro pokojové rostliny časem odpočinku po dlouhé a (doufejme) úspěšné vegetační sezóně. Vzhledem k pomalejšímu růstu a kratším dnům je důležité tomu přizpůsobit polohu, četnost zálivky a hnojení. V tomto blogu zkombinujeme informace z předchozích dvou blogů o péči o rostliny v zimě a doplníme je o a několik nových informací, které vám pomohou úspěšně pečovat o rostliny v zimě.
Obecné informace o péči o rostliny v zimě
Během zimy rostliny usínají a jejich růst se výrazně zpomaluje , takže rostlina nevytváří nové listy. Toto období obvykle trvá od listopadu do začátku března. Pomalejší růst je způsoben menším množstvím světla, kratšími dny, sušším vzduchem a častějšími výkyvy teplot. Rostlina vnímá odlišné podmínky a přizpůsobuje se jim tím, že zpomaluje svůj růst, což následně ovlivňuje příjem vody a živin. Kratší dny a méně slunečního světla také znamenají, že některé rostliny bude třeba přemístit blíže k oknu, aby měly stále dostatek světla. Pokud není možné přesunout se k oknu, můžete si pomoci také instalací pěstebních světel, která by měla být zapnutá přibližně osm hodin denně. Na našich webových stránkách, které naleznete na níže uvedeném odkazu, máme také cibuloviny pro pěstování rostlin a držáky na ně.
Máte již žárovky a nejste si jisti, zda je používáte správně? Zde vám může pomoci náš blog o rostoucích světlech .
O polovinu méně vody
Rychle si můžete všimnout, že rostliny pomaleji přijímají vodu a živiny, protože najednou nepotřebují zalévat tak často jako v létě. Proto je velmi důležité sledovat suchost půdy a nezalévat rostliny „z hlavy“. Před zaléváním vždy zkontrolujte vlhkost půdy prstem (nebo vlhkoměrem 😉 ). Nejlepším pravidlem je zalévat, když je půda suchá nebo když jsou listy trochu povadlé. Nedostatečně zalitou rostlinu lze snadno zachránit, zatímco příliš zalitá rostlina se zachraňuje obtížněji. Při zalévání je nejlepší používat vodu pokojové teploty, jinak rostlinu šokujete.
Regulace vlhkosti a teploty
Vlhkost vzduchu v zimě výrazně klesá v důsledku vytápění prostor. Rostliny to rychle pocítí a u těch citlivějších se mohou objevit suché špičky. Obecně se doporučuje udržovat vlhkost mezi 40 a 60 %, některé tropické rostliny potřebují vlhkost ještě vyšší, mezi 60 a 80 %. Pokud jde o teplotní výkyvy, je také důležité zajistit, aby rostliny nebyly vystaveny nadměrným teplotním rozdílům. Optimální teplota pro většinu pokojových rostlin je 18 až 24 °C, snesou však i nižší teploty, nikdy však ne nižší než 10 °C. Zde je několik tipů, jak udržet správnou vlhkost a teplotu:
- Vlhkoměry jsou užitečným nástrojem pro sledování a regulaci vlhkosti v domácnosti – ten svůj najdete na níže uvedeném odkazu:
- Používání zvlhčovačů vzduchu: zvlhčovače vzduchu jsou účinným způsobem, jak zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti. Zvlhčovače vzduchu vytvářejí drobné kapičky vlhkosti, které jsou rovnoměrně rozděleny po celé místnosti a pomáhají udržovat správnou úroveň vlhkosti. Důležité je nasměrovat zvlhčovač tak, aby kapky nepadaly přímo na rostliny, protože by mohlo dojít ke vzniku plísní na půdě a starých listech.
- Chraňte rostliny před průvanem: rostliny je třeba chránit před chladem a průvanem, proto je přesuňte od oken a dveří, které se v zimě často otevírají, protože teplotní šok může rostlinu zmrazit a způsobit černé skvrny na listech. Pokud není poškození příliš závažné, tyto listy se odříznou a rostlině se poskytnou optimální podmínky pro obnovu.
- Vyzdvižení rostlin nad zem: Abyste se vyhnuli vyhřívaným nebo studeným podlahám a poskytli rostlinám co nejvíce světla, můžete použít různé podstavce, stojany nebo police a závěsné rostliny můžete umístit do krásných makramé rámů. Pokud je nemáte po ruce, použijte květináče, hromadu knih nebo krabice. Na našich webových stránkách si můžete vybrat z celé řady pomůcek pro zvedání rostlin, které najdete níže.
Další tipy pro udržování vyšší vlhkosti v okolí rostlin naleznete v našem blogu o postřiku rostlin:
Zimní přesazování a hnojení
Nepřesazujte ani nehnojte v zimě, ale počkejte na jaro, minimálně do března. Vzhledem k tomu, že rostliny jsou v klidovém stavu, přesazování by představovalo další stres a hnojení by bylo zbytečné kvůli pomalejšímu růstu, a tedy i pomalejšímu příjmu živin. Existují však výjimky:
- Některé rostliny vydrží přesazení i v zimě, například macešky, jazyky a orchideje, ale po přesazení je umístěte na teplé a světlé místo. S přesazováním je nejlepší počkat alespoň do března.
- Pokud zjistíte, že kořeny začínají hnít, nebo pokud dostanete rostlinu zasazenou v květináči bez drenážních otvorů, můžete ji v zimě přesadit.
- Rostliny, které lze hnojit i v zimě, jsou ty, které rostou téměř beze změny bez ohledu na zimu. Patří mezi ně monstery, pothosy, filodendrony a kalateje. Při hnojení snižte množství hnojiva na polovinu a použijte organické hnojivo, které nepoškodí kořeny a listy. Zimní hnojení by se mělo provádět pouze v případě, že máte pádné důvody domnívat se, že vaše rostliny potřebují živiny. Naše super organické hnojivo najdete na níže uvedeném odkazu.
Další důležité faktory
Pro další „podporu“ zdraví vašich rostlin v zimě vám přinášíme několik tipů, jak o ně pečovat:
- Pravidelně kontrolujte rostliny, abyste předešli případným škůdcům. Škůdci se rádi množí v teplém a suchém prostředí, takže pravidelné kontroly mohou problémům zabránit. Čas od času zkontrolujte také spodní stranu listů.
- Abyste zabránili vzniku plísní a škodlivých mikroorganismů na povrchu půdy, postříkejte rostliny jemně neemovým olejem.
- V zimě zůstává vrchní vrstva půdy déle vlhká, což může vést k plísním, hnilobě a rozvoji mušek. Proto je vhodnější zalévat rostliny během zimy namočením do vlažné vody. Podle velikosti květináče nechte rostlinu ve vodě stát 10 až 30 minut.
- Dobrá cirkulace vzduchu: kvůli teplému prostředí a méně častému větrání se na půdě rostlin v zimě často objevují plísně. Předejít jí můžete zajištěním dostatečné cirkulace vzduchu, používáním ventilátorů a vzdáleností mezi rostlinami.Další užitečné informace o prevenci plísní na půdě najdete na našem blogu o plísních:
- Čištění listů : v zimě se prach na listech rostlin hromadí ještě rychleji. Tento prach vytváří vrstvu, která rostlinám ztěžuje fotosyntézu. Při zalévání věnujte čas otírání listů nebo je postříkejte. K otírání listů používejte měkký hadřík a k oprašování listů se velmi hodí rukavice.
Tipy pro zimní péči o rostliny v závislosti na typu rostliny
Kaktusy a sukulenty
Kaktusy a sukulenty mohou být venku až do prvních mrazů a některé (opuncie) snesou i teploty pod bodem mrazu. Většina z nich potřebuje přezimovat při teplotách mezi 3 a 10 °C. V době odpočinku se téměř nezalévají, maximálně jednou za měsíc, a to ještě velmi střídmě. Nebojte se, že budou v zimě vypadat trochu pomačkané, protože jsou zvyklé na suchá období. Nepotřebují ani mnoho světla, takže nevadí, když na ně nedopadá přímé slunce nebo silné světlo. Když je na jaře vrátíte ven, ujistěte se, že je nejdříve nevystavíte prudkému slunci, protože přes zimu ztratily část ochrany před přímým sluncem a to je může spálit. Pokud je necháte přes zimu v klidu, aktivní růst v kombinaci s nedostatkem světla způsobí jejich roztažení. Nový růst je slabý, stonky se prodlužují a zvyšuje se riziko hniloby.
Bylinky
Většina bylin dostupných v Džungli pochází z našeho regionu nebo ze Středomoří a bez větších problémů přečká zimu a nízké teploty. Rostliny v květináčích umístěte vedle domu nebo do chráněného rohu balkonu. V zimě bylinky zalévejte střídmě, ale dbejte na to, aby půda zcela nevyschla. Důvodem, proč je vhodné zalévat je střídmě, je skutečnost, že voda v půdě při teplotách pod bodem mrazu zamrzá. Pokud je půda velmi vlhká, může velké množství ledu poškodit kořeny rostlin.
Olivy a citrusové plody
Olivovníky a citrusy potřebují v zimě období klidu ve světlé, ale chladné místnosti (3 až 10 °C). Pokud je to možné, dopřejte jim přímé slunce. Období vegetačního klidu je také nezbytným předpokladem pro to, aby tyto rostliny mohly plodit. V období vegetačního klidu je zalévejte méně než v létě, ale nenechte půdu na dlouhou dobu zcela vyschnout. Je zcela normální, že tyto rostliny v zimě shodí několik listů, protože je obtížné jim poskytnout optimální podmínky. Když je na jaře vrátíme ven, znovu vyrostou a budou bujné.
Na závěr…
Péče o pokojové rostliny v zimě může vyžadovat určité úpravy, ale vynaložené úsilí se vyplatí. Správnou péčí a dodržováním těchto rad zajistíte, že přežijí zimu ve zdraví a připraví se na novou vegetační sezónu. Na jaře vám budou rostliny vděčné za úsilí, které jste jim během chladných dnů věnovali.
Ať rostou (i v zimě)! 🌿