• V košíku nejsou žádné produkty.

Džungla Plants

  /  postřik   /  Proč a které rostliny stříkat na listy

Proč a které rostliny stříkat na listy

Suché listy, žloutnutí a hnědé špičky listů mohou být známkou toho, že se rostlina nachází v místnosti s příliš nízkou vlhkostí. Postřik pokojových rostlin je již dlouho považován za klasickou metodu zvyšování vlhkosti v okolí rostlin. Nejnovější výzkumy však ukazují, že tato technika má na rostliny zanedbatelné pozitivní účinky. Společně prozkoumáme, jak postřiky ovlivňují pokojové rostliny, abyste lépe pochopili, jak o své zelené přátele pečovat.

Postřik rostlin a vlhkost

Postřik je proces, při kterém se na listy a stonky rostlin rovnoměrně nanášejí malé kapky vody. Postřik se často používá ke zvýšení vlhkosti v okolí pokojových rostlin. Většina pokojových rostlin pochází z tropických džunglí, kde je vysoká vlhkost vzduchu, obvykle 80-100 %. V našich domovech se vlhkost vzduchu obvykle pohybuje mezi 30 a 50 %, takže některé rostliny, které se nedokázaly přizpůsobit nižší vlhkosti, někdy potřebují naši pomoc.

Jak rostliny regulují vlhkost?

Nejprve je důležité pochopit, jak v rostlině cirkuluje voda a živiny a jak rostliny regulují množství vody v závislosti na vlhkosti prostředí. Rostliny získávají vodu a živiny z půdy a následně je přemisťují po rostlině otevíráním a zavíráním listových štěrbin. Otevírání a zavírání listových štěrbin závisí na rozdílu vlhkosti mezi listy rostliny a vzduchem v místnosti. V případě velmi nízké vlhkosti se rostlina snaží vyrovnat rozdíl otevřením štěrbin listů, ale tím začne ztrácet velké množství vody, což může způsobit vysychání špiček a okrajů listů. Rostlina vnímá zvýšené ztráty a v reakci na ně částečně uzavírá listové štěrbiny, ale spotřebovává při tom velké množství energie, což jí způsobuje další stres.

Uzavřená (vlevo) a otevřená (vpravo) listová štěrbina. Zdroj: Přírodní rostliny

Proč (ne)stříkat?

Postřik kolem listů zvyšuje vlhkost, ale tento účinek je krátkodobý, protože kapky vody se do 15 minut vypaří. V důsledku toho vlhkost v okolí listů neustále kolísá a neustálé změny vlhkosti a přizpůsobování se změnám způsobují rostlině stres. Proto je pro rostlinu snazší, když je vlhkost stálá, i když je o něco nižší.

Kromě toho může stagnace vody na listech přitahovat různé choroby a trvale vlhké prostředí také umožňuje rozvoj plísní a množení černých mušek, což samozřejmě nechceme.

Poškození listů v důsledku nevhodného postřiku. Zdroj: Garden-answers

Mám vůbec stříkat?

I přes prokázaný (ne)vliv na vlhkost vzduchu v okolí rostliny může mít postřik na některé druhy rostlin pozitivní účinky. Patří mezi ně epifytické rostliny, jako jsou orchideje, vzdušné rostliny a některé kapradiny. Protože tyto druhy rostlin získávají vláhu ze vzduchu, je vhodné je každé ráno postříkat. Mělo by to být mezi sedmou a devátou hodinou ranní, protože tehdy je absorpce nejvyšší. Pokud vám každodenní postřik nevyhovuje, můžete použít zvlhčovač vzduchu s nastavitelným časováním postřiku. Nejlepší je stříkat po dobu 10 až 15 minut.

Postřik orchidejí. Zdroj: thecultivationbykat

Postřikování vzdušných rostlin. Zdroj: Balconygardenweb

Kterým rostlinám postřik škodí?

Většině rostlin občasný postřik vyhovuje, ale některé rostliny postřik nesnášejí dobře. V první řadě je třeba ošetřit všechny rostliny s chlupatými listy (např. africké fialky), protože jejich chlupy zadržují vlhkost, což může vést k šedé plísni a hnilobě. Také nepostřikujte kaktusy a sukulenty , protože to způsobuje hnilobu.

Poškození listů africké fialky postřikem (studenou vodou). Zdroj: thehouseplantguru

Hnilobu můžete způsobit také postřikem nových, zkroucených listů. V tomto případě je hniloba způsobena stagnací vody uvnitř neotevřeného listu, což ztěžuje její odpařování. Postřik rostlin, které nepotřebují mnoho vláhy, je rovněž neúčinný. Mezi tyto pokojové rostliny patří dračí rostliny, fíkusy, stromy života, pothos, sloní noha (Nolina), voskovky, kaktusy a sukulenty. Nejdůležitější je, abyste postřik prováděli skutečně při nízké vlhkosti vzduchu v místnosti s rostlinami (pod 40 % relativní vlhkosti ). Pokud nevíte, jaká je přesně vlhkost vzduchu v místnosti s rostlinami, můžete si pomoci následujícími údaji
měřičem vlhkosti
který najdete také zde.

Jak správně postřikovat rostliny?

Pokud se rozhodnete rostliny postříkat, je důležité, abyste to udělali správně. Pomoci vám mohou následující informace:

  • Postřik se nejlépe provádí ráno mezi 7. a 9. hodiny protože v této době je absorpce nejvyšší a listy mají také čas během dne uschnout.
  • Při postřiku se zaměřte na vzduch kolem rostliny, nikoli přímo na listy. Přímé kapky vody na listech mohou přilákat choroby a způsobit hnilobu.
  • Použijte vlažnou vodu a rozprašovač, který rozprašuje vodu ve velmi jemných kapkách. Takový sprej najdete také u nás kliknutím na odkaz níže.
  • Je důležité postříkat horní a spodní stranu listů, aby byla zajištěna rovnoměrná vlhkost.

Příklad nesprávného postřiku rostliny. Zdroj: Treehugger

Správný postřik. Zdroj: houseplantauthority

  • Po postřiku (nebo osprchování) je důležité, abyste rostlinu neumístili na chladné místo nebo na místo, kde by byla vystavena studenému průvanu.

Alternativní způsoby zvýšení vlhkosti

Normální vlhkost vzduchu v místnosti (30 až 50 % relativní vlhkosti vzduchu) je pro většinu pokojových rostlin naprosto dostačující. Nejúžasnější rostliny (například kalateje, maranty, kapradiny, plaménky a fytonie) jsou však často také nejnáročnější na vlhkost. V těchto případech si místo postřiku můžete pomoci různými způsoby:

  • Umístění : rostliny, které potřebují vysokou vlhkost, umístěte mimo průvan, okna, dveře, radiátory a klimatizaci. Nejvhodnější jsou místnosti, které mají přirozeně mírně vyšší vlhkost, jako jsou koupelny a kuchyně.
  • „Seskupování“ rostlin: Umístění rostlin vedle sebe zvyšuje vlhkost vzduchu, protože rostliny při transpiraci vylučují vlhkost, která prospívá okolním rostlinám. Při takovém uspořádání je důležité zachovat dostatečný odstup, aby byla umožněna dostatečná cirkulace vzduchu. Tím se také sníží možnost přenosu chorob a škůdců, protože se rostlin nedotýkáte.

Seskupení rostlin pro zvýšení vlhkosti. Zdroj: bloomscape

  • Zvlhčovač vzduchu : Ve správném prostoru a při správném použití může zvlhčovač vzduchu výrazně zvýšit vlhkost vzduchu. Některé zvlhčovače také umožňují nastavit požadovanou vlhkost, což je užitečné zejména pro citlivé rostliny, které nesnášejí náhlé změny prostředí. Nejdůležitější je umístit zvlhčovač ve vhodné vzdálenosti od rostlin, aby se předešlo problémům, které mohou nastat, když kapky postřiku dopadnou přímo na listy a půdu rostliny.
  • Skleněná víka, vitríny a terária: Poskytují kontrolovanější prostředí, kde je snazší udržovat trvale vyšší vlhkost. Skleněné víko udrží vlhkost, kterou rostlina vylučuje transpirací, a pokud používáte vitrínu nebo terárium, můžete použít také zvlhčovač vzduchu. Nezapomeňte zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu, které lze dosáhnout instalací malých ventilátorů uvnitř vitríny.
  • Sprchování rostlin : Své „vlhkomilné“ rostliny můžete hýčkat také tím, že je každý měsíc osprchujete vlažnou vodou. Tím odstraníte všechny prachové částice, které se během měsíce nahromadily na listech, což bude pro rostlinu velmi vděčné, protože čisté listy usnadní fotosyntézu.

Pokud si chcete přečíst více o zvyšování vlhkosti v interiéru, můžete si přečíst také náš blog o péči o rostliny na dovolené.

Postřikování rostlin může být příjemným úkolem, ale jeho úloha při zvyšování vlhkosti v okolí rostliny je často sporná. Kromě toho mohou problémy způsobené nízkou vlhkostí indikovat jiné problémy. Může jít o náhlé změny teploty, průvan nebo nedostatečnou zálivku. Nejlepší je použít alternativní způsoby regulace vlhkosti, jako je umístění rostlin na správné místo, seskupení rostlin, použití zvlhčovačů nebo vytvoření kontrolovaného prostředí, které je výhodné zejména pro náročnější rostliny.

Ať rostou! 🌿