• V košíku nejsou žádné produkty.

Alokázie (Alocasia)

  /    /    /  Alokázie (Alocasia)

Zobrazuji všech 8 výsledků

Allocasias – pokojové rostliny s temperamentem

Alokazie patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám a jsou známé také svou schopností svazovat nervy. Jsou temperamentní. Jakmile se však naučíme pečovat o jejich klíčové potřeby, znovu a znovu nás okouzlí.

Alokazie jsou vytrvalé rostliny s oddenkem nebo cibulí (podle druhu) v půdě. Alokazie se obvykle poznají podle dlouhých vzpřímených stonků a listů různých tvarů, textur a barev. Listy jsou většinou štítovité, srdčité a šípovité. Listy jsou protkány výraznými žilkami, které dodávají povrchu listů kontrast. Kombinace barev závisí na typu přidělení. Svým tvarem, barvou a žilkami připomínají sloní ucho – odtud také jejich přezdívka.

Listy alokázie bývají dužnatější a stonky jsou také silnější a tlustší, zejména v půdě. Alokázie ukládají velké množství vody ve svých stoncích, a proto jsou citlivé na zavlažování.

Alokázie mohou dorůstat výšky až 1 metr a více – samozřejmě v závislosti na druhu. Do čeledi Allosia patří široká škála rostlin. Od malých alokazií, jako je Alocasia amazonica Bambino, až po velmi velké, jako je Alocasia macrorrhiza, známá jako Adam.

Přidělování a hibernace nebo. hibernace

Jedním z charakteristických znaků alopatrických druhů je hibernace, neboli. hibernace. Přidělování může probíhat v zimě nebo v létě. pokud žijí v místnosti s příliš nízkou teplotou (15 °C nebo méně), upadají do zimního spánku. To znamená, že rostlina shodí všechny listy a usne. Zůstane pouze cibulka, dokud se rostlina znovu neprobudí.

Pokud rostlina v zimě usne, umístěte ji do místnosti s nižší teplotou (např. do nevytápěné chodby) a nezalévejte ji. Pokud takové místo nemáte, můžete cibulku vykopat a přezimovat na suchém a tmavém místě. Až se na jaře oteplí, umístěte alokazii na teplé a slunné místo, kde se opět probudí. Poté je přesaďte (nebo v případě cibulovin přesaďte), pohnojte a zalijte podle potřeby.

Pokud se během vegetačního období (od jara do podzimu) objeví klidový režim, je rostlina v příliš chladném prostředí. Aby se jí dobře dařilo, musí být umístěna na teplejším místě, kde bude teplota alespoň 20 °C nebo vyšší.

Přidělení a druhy

V pravidelných intervalech nabízíme v našem obchodě Jungle Shop různé příděly různých velikostí. Jedním z nejoblíbenějších je Big Adam, který díky své velikosti a robustnosti působí jako opravdová džungle. Stálezelenou klasikou je Alocasia Polly, zatímco vzácné Alocasia Platinum a Watsonia jsou vždy lákavé. Nejsou to jediné – v obchodě Jungle Shop je mnoho dalších přídělů.

Přidělování a toxicita

Allosie, ačkoli jsou tak krásné, jsou bohužel poměrně jedovaté. Při požití způsobují nevolnost a zvracení. Proto je důležité, abyste je umístili na místo, kam se nedostanou domácí zvířata ani malé děti.

Přidělování a péče a údržba

Alokazie jsou náročnější pokojové rostliny. Nejdůležitější je pro ně správná zálivka, vysoká vlhkost a přiměřené světlo a teplota.

Přidělení a teplota

Alokazie jsou rostliny citlivé na teplotu. Mějte na paměti, že se jedná o tropické rostliny, takže jim vyhovuje trvale teplé prostředí. Alokace ocení konstantní teplotu kolem 21 °C. Protože mají rády stabilní a teplejší prostředí, měli bychom dbát na to, aby nebyly vystaveny průvanu a jiným náhlým změnám teploty.

V místnosti s příliš nízkou teplotou (zpravidla nižší než 15 °C) přejdou alokace do hibernace. Proto musíme být při výběru prostoru opatrní. Pokud k tomu dojde, rostlina shodí všechny listy. Pokud k tomu dojde během vegetačního období, umístěte ji na teplé a slunné místo, kde brzy začne rašit listy. Přidělené plochy mohou být během zimy ponechány v klidu.

Příděly, zavlažování a vlhkost

Alokace jsou jistě nejcitlivější na zavlažování. Alokace potřebují během vegetačního období (od jara do podzimu) hodně vody. V tomto období se proto zalévají častěji, zpravidla každé dva dny. V zimě se zalévají méně, přibližně jednou až dvakrát týdně.

Při zalévání platí následující pravidlo. Rostlinu zalévejte, když listy opadají a horní polovina půdy je suchá (můžete to zkontrolovat prstem). V zimě můžete počkat, až půda vyschne. Allosie reagují na přemokření velmi prudce. Vědí, jak vyhodit všechno listí. Dalším nebezpečím je, že cibule začne hnít, což znamená, že rostlina odumře. Proto je lepší zalévat pozemky méně než příliš.

Alokazie mají rády vysokou vlhkost. Vhodná je vysoká vlhkost vzduchu, nejméně 60 %, ideálně 70 % nebo více. Proto je pro ně ideální vlhký skleník, ale pokud ho nemáte, můžete použít postřiky a zvlhčovače vzduchu. Obojí je k dispozici v naší nabídce. Příspěvky by se rozhodně měly denně stříkat na listy. Oceníte také časté otírání vlhkým hadříkem, abyste je zbavili prachu. Alokaziím se bude líbit i ve vlhčích prostorách, jako jsou obvykle koupelny a kuchyně.

Přidělení a světlo

Allosie rostou ve svém primárním prostředí pod korunami velkých stromů v teplé Asii a východní Austrálii. Proto potřebují dostatek světla, které by mělo být silné, ale nepřímé. Přímé sluneční světlo může spálit jejich listy. Nejvhodnější místo pro ně je asi metr nebo dva od velkého okna. Alokace přežijí i na tmavších místech, ale porostou pomaleji.

Příděly a půda a hnojení

Alokazie jsou jedny z mnoha aroidů, takže potřebují správnou směs půdy. Musí být dostatečně vzdušný, což umožňuje dostatečné množství kůry a perlitu. Pokud se chcete vyhnout míchání půdy, můžete si objednat hotovou směs Jungle Mix, která je pro aroidy ideální. Případně můžete své výpěstky přinést do obchodu Jungle Shop k přesazení.

Přidělování není citlivé na hnojení. Pro silný růst během vegetačního období by však měly být hnojeny alespoň každé druhé zalévání. Díky tomu budou jejich listy větší a intenzivněji zbarvené. Při hnojení postupujte podle pokynů na obalu.

Přidělování a reprodukce

Alokazie se rozmnožují dělením kořenů, popř. mateřské rostliny. Pokud přesazujete na začátku vegetační sezóny, je to nejlepší provést v době přesazování. Jaro je pro to nejvhodnější. Vyšší teploty podpoří růst nové rostliny.

Alokace a potenciální problémy, choroby a škůdci

Alokazie jsou citlivé na zalévání a vlhkost. Pokud se objeví suché hroty, je to známka toho, že se v alkuci nedostává vzdušné vlhkosti. V takovém případě listy několikrát postříkejte a pokud je to možné, umístěte je do skleníku nebo skleníkové boudy. vlhčí místnosti nebo vedle nich umístěte zvlhčovač vzduchu.

Pokud má alokace žízeň, signalizuje to opadáním listů. Pokud je půda současně vlhká, mohou opadávající listy signalizovat hnilobu kořenů a cibulí, která je způsobena přemokřením. V takovém případě musíme odstranit ohnuté části cibule a kořeny a rostlinu znovu zakořenit.

Alokazie nás také mohou vyděsit svými žlutými listy. Pokud staré (spodní) listy žloutnou, není třeba se znepokojovat, protože rostlina jednoduše shazuje listy, které již nepotřebuje, a vytváří nové, mladší. Pokud se však uprostřed listů objeví hnědé skvrny a listy zežloutnou, jedná se o přezrálou rostlinu. To je zpráva z alokací, že s kořeny není vše v pořádku a je třeba je ošetřit. Hnědé skvrny uprostřed listu mohou být také způsobeny spálením sluncem. V takovém případě rostlinu přemístěte na stinnější místo.

V porostech se často vyskytují škůdci, jako jsou roztoči, mšice vlnatka a kapary. Proto je důležité rostlinu často kontrolovat. Pokud se mezi stonky objeví mihotavé skvrny a pavučiny, okamžitě rostlinu izolujte, preventivně ji postříkejte a dezinfikujte vhodnými přípravky. Najdete je také v naší nabídce.

Stejně jako u mnoha jiných rostlin je dobré se preventivně osprchovat. Tímto způsobem se rostlina zalévá a odstraňují se případní škůdci. Zároveň doporučujeme preventivně používat organické postřiky a hnojivo Neem. Tímto způsobem bude váš příděl zdravý a spokojený.