• V košíku nejsou žádné produkty.

Džungla Plants

  /  Péče o rostliny   /  Péče o string of pearls

Péče o string of pearls

String of pearls (starček převislý) je sukulent zajímavého vzhledu, protože jeho listy připomínají malé hrášky nebo perly (odtud také jeho název). V základu je velmi jednoduchý a nevyžaduje mnoho pozornosti, ale mnoho lidí má problémy s jeho péčí. Vyžaduje světlé a slunné místo a velmi řídké zalévání. Je nutné jej zalévat namáčením zespodu, jinak listy na povrchu půdy shnijí. Největší problém nastane, pokud jej jednou přelijete, tehdy může začít hnít. Jde tedy o velmi jednoduchou rostlinu, které často věnujeme příliš mnoho pozornosti a tím jí škodíme. Proto jsme pro vás sepsali blog se všemi informacemi, které potřebujete pro dokonalou péči o tuto zajímavou rostlinu.

Stručně o string of pearls

String of pearls (lat. Senecio rowleyanus) se po celém světě pěstuje jako závěsná rostlina, ale ve svém přirozeném prostředí ve východní Africe roste po zemi a pokrývá velké plochy. Rostlinu lze zasadit kdykoli, ale největšího úspěchu dosáhnete v teplejších měsících. Kromě svých jedinečných kulovitých listů, string of pearls na jaře vyvine také bílé květy s příjemnou skořicovou vůní – ale zřídka kvete v interiéru. String of pearls je toxická při požití pro lidi i domácí mazlíčky.

Přirozená forma růstu rostliny se větví po zemi. Zdroj: Reddit

Péče

String of pearls není příliš vybíravý ohledně svých podmínek. S dostatkem světla a hnojiv rychle poroste během jedné vegetační sezóny. Při správné péči dorůstá do délky až 15 cm ročně, takže nejlépe prospívá v závěsných nádobách, kde mohou větve růst dolů. Pokud nemáte závěsnou nádobu, skvělým řešením je macramé, do kterého rostlinu zavěsíte v květináči. Lze ji také pěstovat v mělkém květináči, protože má mělké kořeny. String of pearls nemá větší problémy s chorobami a nevyžaduje mnoho péče. Potřebuje hlavně hodně světla po celý rok.

String of pearls mohou rychle růst do délky, proto průběžně zkracujeme výhonky, aby si udržely hustý tvar. Zdroj: ohiotropics.com

Světlo

String of pearls prospívá na silném světle, v létě může být i venku. Nejlépe roste, pokud je vystaven přímému slunečnímu světlu v polostínu venku (během léta), po celý rok pak u světlého okna. Na jaře, když noční teploty stoupnou nad 10 °C ho přesuňte ven, na podzim, když noční teploty klesnou pod 10 °C ho přesuňte zpět do interiéru,  Jako sukulent potřebuje silné světlo pro úspěšný růst. Při nedostatku světla začne rostlina vyhánět dlouhé větve s listy, které jsou od sebe velmi vzdálené, a rostlina může i zahynout kvůli nedostatku světla.

Zalévání

Zalévání je vedle světla jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěšný růst string of pearls. Rostlinu zalévejte, až když je půda zcela suchá a všimnete si, že listy, tj. ‚hrášky‘, jsou trochu svraštělé a měkčí na dotek (vizuálně připomínají rozinky a jsou lepkavé na dotek s vůní pryskyřice). Tím vám rostlina ukazuje, že má žízeň a je připravena na zalévání. Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda je půda zcela suchá, je zvednout květináč a zalévat, až když je zcela lehký.

Nejdůležitější je zalévání rostliny namáčením. String of pearls se nezalévá shora, ale namáčí se – do podmisky nebo nádoby nalijte vodu, do které postavíte rostlinu na zhruba půl hodiny, aby nasála tolik vody, kolik potřebuje. Poté rostlinu vyjměte z vody a nechte ji zhruba 5 minut, aby přebytečná voda odtekla. Tím zabráníte přemokření a zvlhčení půdy na povrchu, což by jinak vedlo k hnití listů na povrchu a hnilobě kořenů.

Svráščené listy znamenají, že je potřeba rostlinu zalít. Zdroj: ohiotropics.com

Teplota a vlhkost

String of pearls prospívají při teplých teplotách nad 21 °C od jara do podzimu, v zimě nejlépe rostou při teplotách mezi 10 a 15 °C. Rostlina má raději nižší vlhkost, proto ji neumisťuj na místa s vysokou vlhkostí ve tvém domě, jako je kuchyně nebo koupelna.

Hnojení

Během vegetační sezóny je doporučeno hnojit dvakrát měsíčně hnojivem zředěným na přibližně poloviční sílu. Doporučujeme Biobizz Bio-grow, protože obsahuje všechna potřebná živiny pro úspěšný růst. Během klidu (v zimě) hnoj rostlinu pouze jednou za šest týdnů.

Půda a přesazování

Pro string of pearls je vhodná jakákoli běžná půda pro sukulenty, ale písčitá půda je nejlepší. Dobrou volbou je také půda pro kaktusy a sukulenty, protože obsahuje všechny komponenty, které string of pearls potřebuje pro úspěšný růst.

Je důležité, aby byla zasazena do květináče s velkými drenážními otvory na dně. Lze ji také zasadit do hliněných, terakotových květináčů, které odvádějí přebytečnou vlhkost z půdy.

String of pearls lze zasadit také do terakotového květináče, čímž rostlině umožníš větrání půdy. Zdroj: Džungla Plants

Ideální čas pro přesazování string of pearls je na začátku jara, ale nepotřebuje tak časté přesazování jako ostatní rostliny. Jak již bylo zmíněno, string of pearls má velmi mělké kořeny, proto je důležité, aby nebyla přesazena do příliš velkého a hlubokého květináče. Květináč by měl být o jednu velikost větší než ten současný, obvykle o dva až tři centimetry větší a hlubší. Přidej půdu na dno květináče a rostlinu jemně vyjmi ze starého květináče – neodstraňuj starý kořenový bal, protože kořeny jsou velmi tenké a křehké a mohly by se příliš poškodit. Půdu kolem kořenového balu naplň až jeden centimetr pod okraj květináče.

Při výběru okrasného květináče je důležité vybrat okrasný květináč, který je alespoň o 1-2 cm větší než ten sázecí (to je doporučeno pro všechny rostliny), aby bylo umožněno proudění vzduchu a půda mohla dýchat. U string of pearls je to obzvláště důležité, protože tím zabráníme kondenzaci a umožníme rychlejší vysychání půdy.

Řezání

Sterilizovanými nůžkami odstraň všechny odumřelé větve a listy, stejně jako všechny větve, které ztratily mnoho listů. Pokud se tvoje rostlina stane dlouhou nebo příliš řídkou, můžeš tyto větve oříznout a z nich rozmnožit nové rostliny. Řezání podporuje plnější, hustší růst.

Množení

String of pearls se snadno množí řízky. Aby byla rostlina bujná, je doporučeno ji pravidelně množit a rostlinu obohacovat novými výhonky. Jaro, léto nebo brzký podzim (v teplejších podnebích) jsou dobré časy pro množení. Může trvat tři až čtyři týdny, než se rostlina zakoření.

 

Pro množení potřebuješ sterilizované nůžky, květináč o velikosti 4-6 cm a půdu pro kaktusy nebo sukulenty.

Potřebuješ sterilizované nůžky. Zdroj: Džungla Plants

Odřízni přibližně 10 cm dlouhé větve pod listovým uzlem a odstraň poslední 2 listy. Stonky nech přibližně jeden den na vzduchu, aby rána zaschla.

Narež stonky na přibližně 10 cm dlouhé části. Zdroj: Džungla Plants

Do květináče s hlídou udělej díry a do ní umísti větve cca 1 cm hluboko, listy by měly být nad zemí. Počkej den nebo dva a pak rostliny zalij. V interiéru je postav na světlé místo, venku na polostín. Zalévej, když se půda téměř úplně vysuší. Větve lze také jednoduše položit na vlhkou půdu a umístit na teplé a světlé místo.

Zasadíš nebo položíš na půdu a postříkáš vodou. Zdroj: Džungla Plants

V zimě

Ve Česku je nutné string of pearls na podzim, když noční teploty klesnou pod 10 stupňů, přemístit do interiéru. Pokud chceš, aby tvá rostlina konečně vykvetla, umožni jí během zimy období chlazení. Rostlinu chovej v nevytápěné místnosti, kde dostane alespoň šest hodin světla, což jí poskytne chladné období, které potřebuje. Zalévej ji velmi zřídka – přibližně jednou za měsíc během období klidu.

Škůdci

String of pearls přitahují mšice, vlnatky, roztoče a červce. Hmyz často napadá rostlinu, pokud je nezdravá. Špatná drenáž, vysoká vlhkost a nedostatek světla mohou oslabit obranné schopnosti rostliny. Vyhýbej se přemokření, rostlinu pravidelně postřikuj mírnou směsí neemu, přemísti ji na dobře větrané místo a pravidelně kontroluj rostliny na škůdce.

Neemový olej nebo neemový tonik je organická metoda pro kontrolu škůdců na tvé rostlině. U sukulentů je důležité je postřikovat velmi zředěnou směsí neemu, protože sukulenty mají povoskované listy a neemový olej jim brání v dýchání přes listy.

Časté problémy s string of pearls

String of pearls mají zřídka problémy se škůdci a chorobami a jsou proto vynikajícími pokojovými rostlinami. Největší problém této rostliny je obvykle spojen s přílišným nebo nedostatečným zaléváním.

  • Ovadlé listy: Pokud listy tvé rostliny vadnou, může to být známka nedostatku nebo nadměrného zalévání. Pokud často zaléváš a půda se zdá příliš mokrá, zaléváš příliš nebo rostlina potřebuje lepší drenáž. Zalévej přibližně jednou za dva týdny, když půda úplně vyschne. Pokud se kulaté listy svrašťují, je to známka toho, že bys měl zvýšit frekvenci zalévání.

Shnilé kořeny už nemohou čerpat vodu, což vede k suchému vzhledu. Zdroj: balconygardenweb.com

  • Listy žloutnou nebo šednou: Žluté nebo šedivé listy jsou často výsledkem aktivity škůdců. Pravidelná léčba rostliny neemovým olejem odpudí škůdce.
  • Měkké stonky a listy, které se stávají hnědavými: Přemokření je dalším důvodem pro měkké stonky a listy, což způsobuje hnilobu kořenů, která může úplně zničit rostlinu. Pokud chceš rostlinu zachránit, nech ji vyschnout a sleduj, zda se zotaví. Pokud je hniloba už příliš vážná, můžeš odříznout zbývající zdravé stonky a množit je v malém květináči s novou půdou. Infikovanou půdu a kořeny zlikviduj. Květináč před použitím znovu sterilizuj.

Shnilé a slizké listy nebo opadávání listů je znakem, že je rostlina přelita. Zdroj: pottedpixie.com

Abychom to shrnuli, string of pearls představuje jedinečnou a atraktivní rostlinu ve světě sukulentů. Její rozpoznatelný tvar a neobvyklé listy ji staví do centra pozornosti mezi milovníky rostlin. S správnou péčí, odpovídajícím osvětlením a vhodným zaléváním můžeš dosáhnout úspěšného pěstování této rostliny v interiéru i exteriéru. Množení řízky umožňuje rozšíření této rostliny a udržení její krásy po mnoho let. Je důležité dodržovat její potřeby pro světlo a vodu, protože to bude klíčově ovlivňovat její růst a zdraví.

Ať roste! 🌿