• V košíku nejsou žádné produkty.

Monstery (Monstera)

  /    /    /  Monstery (Monstera)

Zobrazuji všech 9 výsledků

Monstera

Monstera se představuje

Monsteru, nádhernou a jednu z nejoblíbenějších pokojových rostlin, pravděpodobně každý z nás alespoň trochu zná. Když slyšíme slovo „monstera“, vybaví se nám nejprve velké listy označené zvláštními otvory. A pravděpodobně také dlouhé stonky a vzdušné kořeny, na nichž vyrůstají listy, které se rozprostírají do všech stran.

Monstera je druh stálezelené tropické aroidní rostliny pocházející ze Střední Ameriky. Do širšího světa se dostaly prostřednictvím botanických zahrad na počátku 20. let 20. století. století, ale domorodé národy je znaly již po staletí předtím. Jsou známé především díky svým přirozeným dírám neboli „dírám v zemi“. zářezy na listech, které daly monsterě její láskyplné jméno. „Švýcarský sýr“, který byl vždy symbolem všeho hrbolatého.

Monstera a její zvláštnosti: fenestrace

Profesionální otvory nebo. zářezy, kterými se monstera pyšní, se nazývají fenestrace. Odborníci se domnívají, že příšery tvoří fenestrace ze dvou důvodů. Prvním důvodem je, že monstera díky oplocení zvyšuje přístup slunce do spodních částí rostliny, a tím optimalizuje její růst. Druhý důvod je podobný. Listy s fenestracemi jsou lehčí, což usnadňuje monsterám jejich přenos, a tím i optimálnější růst.

Monstrum fenestrace se vyvíjí postupně. Liší se také podle typu monstery. Za správných podmínek se vyvíjejí v souladu s růstem. Mladé listy jsou tak zcela bez děr, tj. zářez, zatímco ty starší již mají rozpoznatelný tvar. Opláštění závisí především na dvou faktorech, na stáří a na světle. Starší rostlina bude mít více otvorů, ale pouze v případě, že má dostatek světla.

O významu oplocenek svědčí i to, že latinský název monstero pochází z popisu těchto jedinečných listů. Takto „monstrózně“ se rozhodli pojmenovat jednu z nejoblíbenějších pokojových rostlin současnosti.

Monstera a její zvláštnosti: vzdušné kořeny

Další zvláštností Monstery jsou její vzdušné kořeny. Jedná se o dlouhé hnědé výrůstky ze stonků, které jsou velmi užitečné. Matka příroda se postarala o to, aby se monstera mohla ve svém přirozeném prostředí volně pohybovat pomocí vzdušných kořenů. To mu umožňuje šplhat po stromech a získávat lepší světlo.

Pokud se vám nelíbí jejich vzhled, můžete některé z nich odstranit. Najednou lze odříznout přibližně třetinu z nich. Nejedná se o dlouhodobé řešení, protože monstrum rychle vyklíčí nové. Proto je rozumnější vrátit nadzemní kořeny zpět do půdy, kde se změní v běžné kořeny. Nebudou tak trčet do všech stran a hledat potenciální strom, na který by mohly vylézt.

Kromě popínavých rostlin jsou pro řízky velmi důležité také vzdušné kořeny. Vzdušné kořeny pomáhají monsterě rychleji a úspěšněji zakořenit. Vzdušné kořeny se rychleji přemění na obyčejné kořeny, než kdybyste čekali, až monstera vyroste z čerstvých kořenů.

Monstera a její popularita: královna městské džungle

Monstera je dnes jednou z nejběžnějších pokojových rostlin. A jeden z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších. Důvodů je několik. Nejprve jsou to velké, silné zelené listy, které spolu s dlouhými řapíky rychle a intenzivně rostou. Dříve nebo později tedy monstera potřebuje nějakou oporu, aby mohla růst ještě intenzivněji. Napodobuje tak své přirozené prostředí – lezení po stromech. Monstera je filodendron, což je název odvozený z řeckých slov philo (láska) a dendron (strom). Již samotný název tedy naznačuje, že tyto rostliny přirozeně objímají jiné stromy.
Dalším kladem je, že monstera je velmi výnosná rostlina, o kterou se poměrně snadno pečuje. Nepotřebuje častou zálivku ani hnojení, takže je vhodnou volbou pro každého. Zejména ti, kteří chtějí mít doma více zeleně, ale ne více starostí. Zároveň je monstera velmi zdravá rostlina, která jen zřídka podléhá škůdcům a chorobám. Je proto vhodnou volbou i pro začátečníky, kteří teprve získávají zkušenosti s péčí o rostliny.

Zkrátka a dobře, ať už ji otočíte jakkoli, monstera je jistě vynikající volbou. Není proto divu, že právě tato rostlina je dnes jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin.

Monstera a její druhy

Několik různých druhů této rostliny se označuje jako „monstera“. Ačkoli vás jako první napadne monstera lahodná (Monstera deliciosa) s velkými děrovanými listy, není to jediný druh monstery. Existuje 48 typů příšerek, které se liší velikostí, barvou a umístěním a uspořádáním otvorů. Některé jsou tak vzácné, že je téměř nemožné je koupit. Podívejme se na některé z nejběžnějších a také na některé z nejvzácnějších.

Monstera deliciosa

Dvě nejběžnější jsou Monstera deliciosa a Monstera adansonii. Monstera deliciosa je monstera obecná, velká, bujná rostlina s velkými, tmavě zelenými listy s rozvětvenými otvory. Monstera deliciosa je jednou z mála aroidních rostlin, které v ideálních podmínkách kvetou a plodí. Mimo své původní prostředí je však velmi vzácný.

Monstera adansonii

Monstera adansonii se od Monstera deliciosa liší podlouhlejšími, kuželovitými listy s plně uzavřenými otvory. Monstera adansonii má zároveň mírně svraštělé listy. Monstera adansonii je jednou z nejoblíbenějších a v poslední době jistě velmi oblíbených rostlin pro městské džungle.

Monstera obliqua

Na první pohled může vypadat podobně jako Monstera adansonii, ale Monstera obliqua je poměrně unikátní rostlina. Povrch jeho listů je většinou hrbolatý. Poznáte ji podle rovnoměrně rozmístěných velkých otvorů, díky nimž listy vypadají jako křehká síť. Listy jsou také většinou velmi tenké a zranitelné. Monstera obliqua je jedním z nejnáročnějších a také nejhůře dostupných druhů monster.

Mini monstera oz. Rhaphidophora Tetrasperma

Zajímavé je, že pod jménem monstera minima najdeme také monsteru, která ve skutečnosti není monsterou, ale Rhaphidophora Tetrasperma. Podobnost rostliny s monsterou jak tvarem, tak i růstovým habitem je důvodem jejího obecného názvu.

Monstera variegata

Mezi příšery patří také stále populárnější pestré příšery, což jsou geneticky zmutované rostliny. Poznáte je podle charakteristických bílých skvrn na listech. Existují různá pestrá monstra, např. monstero variegated delicioso nebo monstero variegated adansonii. Jejich péče je o něco náročnější, protože bílé skvrny na listech ztěžují rostlinám fotosyntézu. Bílé listy jsou také citlivější na podmínky, zejména na příliš silné světlo.

Monstera Peru

Monstera peruánská se pozná podle poměrně kompaktních a vrásčitých listů lesklé tmavě zelené barvy. Právě tyto odlišné, silnější listy jsou charakteristickým znakem a největší předností této verze.

Monstera Siltepecana

Monstera Siltepecana je další zajímavou variantou Monstera deliciosa. Je jedinečný díky svým jedinečným vstupenkám. Mladší rostlina má na listech propletené stříbrné vzory na tmavě zeleném pozadí, kde lze rozeznat i modrý odstín. Jak rostlina roste, pomalu ztrácí tyto barevné skvrny. Současně se listy stále zvětšují a začínají vytvářet charakteristické oplocení monstery.

Pro zajímavost, příšery jsou v obchodech často špatně klasifikovány. To proto, že listy monstery se v průběhu života vyvíjejí a mění. Mladá rostlina tak může vypadat úplně jinak než starší. Proto mu mnoho lidí přisuzuje nesprávný druh.

V džungli se vyskytují různé typy příšer, které se liší jak typem, tak velikostí. Vybírat můžete jak z opravdu mladých sazenic, tak z již vzrostlých rostlin. Určitě tak najdete ten, který vám nebo vašim blízkým nejlépe vyhovuje, co se týče velikosti a vzhledu.

Monstera a možné problémy, choroby a škůdci

Monstera a nejčastější problémy

Monstera a nedostatek fenestrací

Jedním z častých problémů monster je nedostatek okenních otvorů. Když rostlina nemá dostatek světla, vytváří se méně fenestrací. Stačí ji tedy přesunout na světlejší místo a výrazné vrypy uvidíte poměrně brzy.

Monstera a žluté listy

U monstery mohou žluté listy představovat dva extrémy. Monstera může mít příliš mnoho nebo příliš málo světla a příliš mnoho nebo příliš málo vody. Nejčastěji je to nedostatek vody a/nebo světla nebo přemokření. Změnou podmínek a pozorováním reakce rostliny můžete podniknout kroky. Žluté listy mohou také signalizovat nedostatek živin, který lze vyřešit hnojením.

Monstera a suché, hnědé, křehké listy na okrajích

Pokud na okrajích listů monstery objevíte zaschlé, hnědé a křehké části, je rostlina příliš suchá. Tyto listy budou vždy poškozené, ale pokud rostlinu zaléváte, vzpamatuje se. Poškozené listy lze časem odříznout. Suché špičky se však objevují i v zimě, nejčastěji v důsledku nízké vlhkosti způsobené vytápěním prostor. Problém vyřešíte tak, že listy postříkáte vodou nebo použijete zvlhčovač vzduchu.

Monstera a černé listy

Černé listy nebo jen černé skvrny na listech monstery jsou způsobeny přemokřením. Pokud přestanete rostlinu přelévat, problém skončí. Skvrny zůstanou, ale můžete je odříznout a ujistit se, že čerstvé listy jsou bez této nepříjemnosti. Černé skvrny jsou téměř vždy spojeny s přemokřením. Ve velmi málo případech může být černá skvrna důsledkem popálení. Pokud byl list poškozen přímým sluncem, může se na něm objevit černá skvrna. Při nastavování monstra si proto dávejte pozor. Přímé sluneční světlo je nejlepší představovat příšerám postupně a pomalu je přibližovat ke zdroji světla.

Monstera a škůdci

Přestože je monstera považována za rostlinu nenáročnou na pěstování a obecně se jí škůdci vyhýbají, je náchylná k některým z těchto nepříjemností. Rostlina může být napadena vřesovištní plísní nebo. mšice, mšice vlnaté, kapary a roztoče. Nejúčinnějším způsobem, jak se se všemi mechanicky vypořádat, je odstranit jich co nejvíce pomocí vaty a alkoholu. Rostlina se také postříká a přesadí, protože škůdci jsou i v půdě. Doporučuje se také použití vhodného pesticidu. K udržení zdraví a dobrého vzhledu rostliny se doporučuje používat neemové tonikum.

Monstera a toxicita

U příšer je třeba určité opatrnosti. Monstera je při požití toxická pro domácí zvířata i pro člověka. Pokud máte zvědavého čtyřnohého mazlíčka, zejména psa nebo kočku, nebo malého anduláka, který ještě nechápe, co se nemá dávat do pusy, doporučujeme mít příšerku na těžko přístupném místě.

Monstera a optimální péče

Země

Monstera potřebuje vzdušnou a drenážní směs zeminy a perlitu, do které můžete přidat i orchidejovou kůru. Ve společnosti Jungle nabízíme také hotovou směs půdy vhodnou pro aroidy.

Teplota a světlo

Protože monstera pochází z tropů, je zvyklá na teplé a vlhké podnebí, a proto jí musíme tyto podmínky vytvořit i doma. Nejlépe se mu daří při pokojové teplotě 18 až 25 °C.

Monstera také potřebuje dostatek světla, proto ji umístěte na světlé místo. Světlo by však nemělo být přímé. Může ji pohladit mírné ranní nebo večerní slunce.

Pokud ji chcete umístit do blízkosti okna, je třeba věnovat pozornost dvěma věcem. Při otevírání oken v zimě by rostliny neměly být příliš chladné nebo. Vystavte jej teplotním šokům. Jelikož se pravděpodobně nachází vedle radiátoru a zároveň vedle okna, ujistěte se, že není poškozena suchým vzduchem a vysokými teplotami.

Zavlažování a hnojení

Recept na zalévání monster je jednoduchý. Zalévejte, když je půda zcela nebo téměř zcela suchá. V letních měsících zalévejte monsteru pravidelně, přibližně jednou týdně (doba zalévání závisí na velikosti květináče, velikosti rostliny, vlhkosti a teplotě). Před dalším zaléváním nechte alespoň polovinu půdy vyschnout. Při zalévání dbejte na to, abyste rostlinu nepřelévali. Pokud se tak stane, nechte vodu odtéct do talíře a poté přebytečnou vodu vylijte. Monstera by neměla být ponechána v nadměrném množství vody, protože kořeny by mohly začít hnít. V zimních měsících není nutná častá zálivka, stačí jednou za dva týdny. V každém případě sledujte vlhkost půdy a v případě potřeby zalévejte více nebo méně. Pomoci vám může skvělý nástroj Sustee – měřič půdní vlhkosti.

Monstera se hnojí během vegetačního období, od jara do podzimu, směsí tekutých hnojiv. Doporučujeme organická hnojiva, která najdete v Džungli.

Prořezávání a množení

Protože monstera roste za vhodných podmínek velmi bujně, je třeba ji čas od času prořezávat. Za tímto účelem odřízněte vrcholky rostlin nejméně 30 nebo ještě lépe 40 cm před samotnými vrcholky. U řízků je klíčové seříznout dospělou rostlinu pod kolenem. To je jediná šance pro další vývoj a zakořenění rostliny. Pokud odříznete jen list s několika stonky, možná uvidíte nějaké kořeny, ale takovou rostlinu není možné zakořenit.

Řízky lze zakořenit v perlitu, vodě, půdě nebo mechu. Monstery se nejúčinněji množí koncem jara a v létě. Ke stříhání používejte ostré nůžky nebo nůž (který by měl být vydezinfikovaný), protože stonky jsou silné a pevné. Stonky netrhejte rukou, protože by mohlo dojít k vážnému poškození monstery.

Podpora

Protože je to monstrózní šplhavec a protože ve správných podmínkách roste rychle a intenzivně, bude brzy potřebovat podporu. Pomocí nástěnných závěsů ji můžete nasměrovat ke šplhání a zdobení stěn. Můžete ji nechat vylézt na podpěru z kokosového ořechu nebo si můžete vyrobit vlastní podpěru z rašelinového mechu, který je k dostání v Džungli.

Monstery jsou jistě jednou z nejzajímavějších a nejunikátnějších rostlin, které si můžete do svého domova vybrat. Jsou to velmi výnosné rostliny, rostou bujně a bujně a jsou nenáročné na údržbu. Jsou věčně zelené, stále populární, vícegenerační. Měly je naše babičky, pak je měly naše matky a teď je máme my. Není nic lepšího než sledovat, jak tato krásná královna roste uprostřed městské džungle.