• V košíku nejsou žádné produkty.

Kalateje

  /    /    /  Kalateje

Zobrazuji všech 5 výsledků

Calatheas – barevné a vzorované trvalky

Kalateje (lat. calathea) patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Proč? Důvodem je především rozmanitost, protože čeleď kalateje zahrnuje zdánlivě tolik různých rostlin, že si každý najde tu svou. Kalateje jsou známé svými rozmanitými vzory v pestré škále barevných kombinací.

Díky těmto krásným barevným vzorům dostaly kalateje roztomilou přezdívku – paví ocas. Dlouze řapíkaté listy mají v závislosti na druhu výrazné barevné vzory. Nejčastěji jsou vzory uspořádány do tvaru medailonu, takže obklopují povrch listu, který má většinou oválný tvar.

Jedním z charakteristických znaků kalateje je stočení listů. Kalateje večer skládají své barevné listy a ráno je opět otevírají. Totéž dělají, pokud podmínky, ve kterých žijí, nejsou příznivé. V té době tento jev nesouvisí se střídáním dne a noci.

Calatheas může dosahovat střední výšky. V závislosti na druhu dosahují kalateje průměrné výšky 50 až 80 cm. Některé druhy kalateí kvetou na jaře nebo na začátku léta. Barva a tvar závisí na druhu, ale všechny květy jsou krásné.

Calathes a druhy

V pravidelných intervalech nabízíme v našem obchodě Jungle Shop různé druhy kalateas v různých velikostech. Jednou z nejoblíbenějších je Calathea ornata s tmavě zelenými listy zdobenými drobnými růžovými proužky. Calathea makoyana se snad nejvíce podobá pavímu ocasu. Calathea leopardina a Calathea lancifolia mají kopinatý tvar a dlouhé listy. Medailon Calathea je jednoduše nádherný, s krásně sladěným barevným medailonem na okvětních lístcích. Calathea ‚Whitestar‘ se svými zvláštními barvami je jako z pohádky. Nejsou to jediné – v obchodě Jungle Shop najdete mnoho dalších kalatech.

Kalkulace a toxicita

Kalateje jsou netoxické, a proto jsou vhodné pro domácí zvířata. Díky tomu jsou šetrné i k nervům svých majitelů ;)

Kalateje jsou také vynikajícími čističi vzduchu. Nejenže tedy nejsou nebezpečné pro domácí zvířata, ale také zlepšují atmosféru v domácnosti tím, že pomáhají udržovat čerstvý vzduch.

Calatae a péče a údržba

Kalateje jsou náročnější pokojové rostliny. Můžeme však říci, že kvůli tak krásným vstupenkám stojí za to se o ně snažit.

Calathes a teplota

Kalateje jsou velmi citlivé na teplotu. Dávají přednost stálé teplotě mezi 22° a 27 °C. Protože mají rády stabilní a teplejší prostředí, měli bychom dbát na to, aby nebyly vystaveny průvanu a jiným náhlým změnám teploty.

Calataceae a zavlažování a vlhkost

Kalateje mají rády pravidelnou zálivku, ale vrchní část půdy by měla mezi zálivkami vyschnout. Dávají přednost dešťové vodě, protože jsou citlivé na příliš mnoho minerálů ve vodě.

Kalateje mají také rády vysokou vlhkost vzduchu, 50 % a více. Ocení postřik vodou a otírání listů vlhkým hadříkem. Zejména během vegetačního období, od března do září, kdy kalateje intenzivně rostou. Pokud nemají kalatae dostatečně vysokou vlhkost, projeví se to suchými špičkami listů.

Pokud máte místo na vlhčím místě, například v koupelně nebo v kuchyni, bude to pro kalateu nejlepší místo k růstu.

Calathea a světlo

Kalateje jsou citlivé na přímé sluneční světlo. Protože jsou plné barevných vzorů, nejsou listy tak robustní, a proto nevydrží mnoho přímého slunce. Proto je nejlepší umístit kalateje na (středně) světlé místo mimo dosah přímého slunečního světla.

Kaladie a půda a hnojení

Kalateje zasaďte do vzdušné půdy. Měla by obsahovat dostatečné množství rašeliny, která udrží vlhkost, a dostatek kůry a perlitu, aby se zabránilo hnití. Pokud se chcete vyhnout míchání zeminy, můžete si objednat směs zeminy od společnosti Jungle nebo jednoduše přinést kalateu k přesazení do obchodu Jungle.

Kalateje se během vegetačního období hnojí každých 14 dní. Postupujte podle pokynů na obalu.

Calathes a reprodukce

Kalateje se množí dělením kořenů. Pokud přesazujete na začátku vegetační sezóny, je nejvhodnější doba pro přesazování. Tímto způsobem mají nové rostliny také dobrý stimul pro růst z prostředí.

Kaláty a možné problémy, choroby a škůdci

Kalateje nejčastěji trpí suchými špičkami listů, které jsou většinou způsobeny příliš nízkou vlhkostí vzduchu. K hnilobě může dojít také v případě, že je rostlina příliš zavlažována a půda není dostatečně provzdušněna.

Calathea může být napadena červenými pavouky. Pokud si všimnete, že se na rostlině tu a tam objevují pavučiny nebo drobné skvrny, okamžitě rostlinu izolujte a začněte s ošetřením.