Kaládie jsou hlíznaté rostliny, které nás od jara do podzimu překvapují svými barevnými a vzorovanými listy. Na konci podzimu listy opadají a hlíza přechází do zimního spánku. Pro snadnější pěstování jsme připravili několik tipů, jak se o kaládium starat.
Když na jaře teploty stoupnou nad 15 stupňů, je čas, aby se hlízy probudily ze zimního spánku. Dopřejte hlíze teplou koupel (na jednu hodinu ji ponořte do vlažné vody), mezitím připravte květináč, který má průměr dvakrát tak velký jako průměr hlízy, tedy pokud má hlíza průměr 7 cm, zasaďte ji do květináče s průměrem 14 cm. Květináč naplňte do 2/3 dobře propustnou a výživnou zeminou, na ni položte hlízu růstovým očkem nahoru a přikryjte zbytkem zeminy. Vše důkladně zalijte a umístěte na slunné místo s teplotou mezi 20°C až 25°C. Zalévejte, když se vrchní vrstva zeminy mírně vysuší. Asi po 4 týdnech si už všimnete prvních výhonků!
Během léta bude kaládium nejvíce růst, proto je důležité zajistit jim dostatek silného nepřímého světla a pravidelné zalévání (přibližně dvakrát týdně v létě a jednou týdně na podzim a na jaře). Doporučuje se také hnojení při každém zalévání nebo při každém druhém zalévání. Kaládie signalizují, že mají žízeň, když sklopí své listy. Péči pokračujte až do podzimu, dokud listy nezačnou žloutnout a opadávat. Obvykle se to stává, když se dny zkracují (méně denního světla) a teplota klesne pod 15°C. Když listy začnou vadnout, odřízněte je až k hlíze. Hlízu vykopejte ze země, umyjte pod vodou a zkontrolujte, případně odstraňte jakoukoli shnilou část (kořenů nebo hlízy). Uchovávejte hlízy na suchém, tmavém a chladném místě; můžete je skladovat různými způsoby. Můžete je nechat v nějaké krabici, zahrabat do pilin nebo suchého písku, nebo je můžete nechat v suché zemině. Nyní je vaše hlíza připravena na zimní spánek! Na jaře pak celý cyklus zopakujete.