Jak se starat o alokázii?
Každý milovník rostlin byl někdy fascinován alespoň jedním druhem alokázie. Jsou známé svými nápadnými listy, které mohou být šípovité nebo srdčité a mají výrazné žilky, které dodávají rostlině kontrast k tmavě zeleným listům. Rod Alocasia obsahuje mnoho druhů, od malých, jako je Alocasia amazonica bambino, až po obrovské, jako je Alocasia macrorrhizos nebo známější jako Adam. Alokaziím se říká divoženky, ale jakmile se o ně naučíme pečovat, ohromí nás svými krásnými listy. Aby péče o ně nepředstavovala výzvu, přinášíme několik tipů.
SVĚTLO
Protože alokázie pocházejí z Asie a východní Austrálie, kde rostou pod korunami velkých stromů, jsou zvyklé na silné nepřímé světlo a také na střední světlo. Chcete-li, aby alokázie rostla rychle, umístěte ji na světlé místo, kam dopadá silné nepřímé světlo. Nemusí být na parapetu nejblíže světlu, ale přesto by měl být umístěn metr nebo dva od okna. Samozřejmě může přežít i na méně světlém místě, ale její růst se zpomalí. Nikdy nevystavujte alokázii přímému slunečnímu světlu, protože byste spálili její krásné listy. Některé druhy, jako například Alocasio macrorrhizos (Adam), lze postupně zvykat na přímé sluneční světlo, ale silnému odpolednímu letnímu slunci se raději vyhýbejte.
ZÁLIVKA
Alokázie jsou nejcitlivější nebo nejnáročnější, pokud jde o zavlažování. Rostlinu zalévejte, když listy zvadnou a polovina půdy je suchá (v zimě můžete počkat, až půda vyschne celá). Alokázie reagují na přemokření velmi dramaticky a často shazují listy, proto je zalévejte raději méně než příliš (neznamená to ale, že je můžete (ne)zalévát jako kaktusy 😉 ). Alokazie uchovávají velké množství vody ve svých silných stoncích. Rostou také z cibulek, které při přemokření uhnijí, což znamená, že rostlina uhyne.
Silné stonky zadržují velké množství vody.
SMĚS PŮDY
Alokázie patří do čeledi aroidovitých, proto jim dopřejte drenážní půdní směs (směs zeminy, perlitu a kůry).
TEPLOTA
Rostlina ti bude vděčná, pokud ji budeš udržovat při stálé teplotě kolem 21 °C. Nikdy je však neuchovávejte v místnosti, kde je teplota nižší než 15 °C, protože to je známkou hibernace, kdy shodí všechny listy a zůstane jen cibulka (v takovém případě ji umístěte na teplé, slunné místo, kde začne opět vytvářet listy).
ZIMNÍ SPÁNEK/HIBERNACE
Alokazie mohou přes zimu upadnout do zimního spánku (shodí všechny listy a ponechají pouze cibulku), protože teplota je příliš nízká. Pokud se tak stane, umístěte rostlinu do místnosti s nižší teplotou (např. do nevytápěné chodby s teplotou kolem 10 °C) a přes zimu ji nezalévejte. Případně můžete cibulku vykopat a přezimovat ji na suchém a tmavém místě. Na jaře, když začne stoupat teplota, je zasadíte, pohnojíte, zalijete a umístíte na teplé a slunné místo, kde se opět probudí.
Cibulky rostliny
VLKHOST VZDUCHU
Alokazie pocházejí z prostředí s vysokou vlhkostí, proto jim dopřejte vlhkost nad 60 %, ideálně nad 70 %. Můžete použít zvlhčovač vzduchu, kterým pomůže zvýšit vlhkost, nebo můžete každý den postříkat rostlinu vodou (mělo by se jednat o drobné kapičky, protože ty mohou nahradit zvlhčovač vzduchu). Doporučujeme zvlhčovač vzduchu a rozprašovač. Alokazie budou také velmi šťastné, pokud je umístíte do místností s vysokou vlhkostí, jako je koupelna nebo kuchyně.
HNOJENÍ
Alokázie se snadno hnojí a během vegetačního období (od jara do podzimu) se přihnojují při každé nebo každé druhé zálivce. Po aplikaci hnojiva budou jejich listy větší a zelenější.
hnojiva
BĚŽNÉ PROBLÉMY
Proč rostlině vadnout a opadávat listy?
Alokazie nás upozorňují, že mají žízeň, když svěsí své listy. Pokud je však půda mokrá a rostlina má opadané listy, může to znamenat hnilobu kořenů a cibulek. Když je alokazie příliš zalitá, začne shazovat listy, proto zkontrolujte kořeny a cibulku. Známkou toho, že cibulka hnije, je její měkkost na dotek. Odřízněte části, kde je cibule svraštělá a měkká, a zkuste ji zakořenit ve vodě nebo perlitu. Pokud se rozhodnete zakořenit ve vodě, měla by být horní část cibule obrácena směrem ven (tj. celá cibule by neměla být ve vodě). Pro zakořenění v perlitu namočte perlit, aby byl vlhký, a poté cibuli do perlitu vložte a lehce ji zahrabejte (můžete ji také celou přikrýt víkem, abyste zvýšili vzdušnou vlhkost). Před vložením do vody/perlitu ji dobře opláchněte nebo ji postříkejte či omyjte směsí 3% peroxidu vodíku a vody (1 díl peroxidu vodíku na 2 díly vody). Tím se zničí bakterie, které by mohly způsobit další hnilobu.
Proč listy žloutnou a objevují se na nich hnědé skvrny?
Je zcela normální, že staré listy žloutnou. Staré listy jsou listy ve spodní části rostliny, tj. nejstarší listy na rostlině. Rostlina již staré listy nepotřebuje, protože vytváří nové, a proto starší listy žloutnou a odumírají. Pokud se však na listech objeví hnědé skvrny a listy žloutnou, je to známka přerostlé rostliny. To nás varuje, že může dojít k hnilobě kořenů. Pokud na okrajích listů vidíte hnědé skvrny, rostlina pravděpodobně nemá dostatek vláhy. Pokud se však uprostřed listů objeví hnědé skvrny, je rostlina opět zalitá příliš nebo jsou skvrny důsledkem spálení sluncem, pokud je na přímém světle.
Škůdci
Alokazie mají tendenci přitahovat škůdce, jako jsou roztoči, mšice vlnatky a kapary. Pokud vám alokázie náhle začne žloutnout a vy si všimnete poškození listů škůdci, dobře si ji prohlédněte. Roztoči jsou tak malí, že jsou pouhým okem těžko viditelní, a proto si obvykle nejprve všimneme pavučin, které se objevují na bázi stonku, mezi stonkem a půdou nebo jen mezi listy a podél nich. Nejčastějším škůdcem alokázie jsou však roztoči, proto doporučujeme pravidelné preventivní sprchování (alokázie můžete zalévat sprchováním – tím se omyjí listy a zároveň se zalévá). Preventivně je vhodné používat také neem, který má na roztoče ze všech přípravků nejlepší účinek. Podle pokynů na obalu si připravte směs, kterou listy postříkáte, nebo je směsí otřete.
Doufáme, že vám tyto tipy pomohly a že vám vaše rostlinka dělá jen radost. 🙂
Ať rostou!