Jak pečovat o citroníky a další citrusové plody
Citrony, mandarinky, kumkváty, pomeranče, klementinky a další patří do skupiny citrusů. Mají výrazné tmavě zelené listy, které jsou oválné a lesklé. Agrumy jsou velmi oblíbené, protože kromě toho, že dobře vypadají, nám také poskytují ovoce. Citroníky lze pěstovat na terase nebo balkoně a na zimu je přenést dovnitř. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak pečovat o citroníky a další citrusové plody.
SVĚTLO A TEPLOTA
Citroníky mají rády dostatek světla a slunce, proto jim dopřejte alespoň 5-6 hodin světla denně. Při nočních teplotách nad 10 ˚C ji můžete umístit ven (na terasu, balkon, zahradu). Citronovníkům se daří při vyšších teplotách 15 až 30˚C, ale pokud je chováte venku, zajistěte jim chráněné místo.
Citroníky mohou zdobit náš balkon nebo terasu po celé léto.
ZÁPLAVY
Zalévejte, když vrchní vrstva půdy vyschne. Dobře ji zalijte, ale přebytečnou vodu, která zůstane na dně okrasného květináče, vylijte. Citroníky nesnášejí trvale zamokřenou půdu (protože to může vést k hnilobě kořenů) a dávají přednost středně vlhké půdě. Doporučuje se zalévat dešťovou nebo stojatou vodou – ne vápencovou, protože citrony na vápenec nereagují dobře. Pokud máte citroník v místnosti s nízkou vlhkostí (pod 50 %), denně ho postříkejte. Četnost zalévání samozřejmě závisí na teplotě a typu půdní směsi, do které je vysazen.
Citroníky potřebují k růstu středně velký květináč.
ZEMĚ
Citroníky ocení výsadbu do dobře propustné půdy s mírně kyselým pH (6-6,5). Pro citroníky je vhodná drenážní půda, která nezadržuje vodu příliš dlouho a je v ní menší riziko hniloby kořenů. Doporučujeme směs zeminy, kůry, kokosové rašeliny a perlitu nebo hotovou směs zeminy pro džungli, která je vhodná i pro citrusy.
Příklad mladého stromu s plody.
PŘEDPIS
Přes zimu umístěte citroník do chladné, nevytápěné místnosti s teplotou 5 až 10 ˚C. Místo přezimování by mělo být světlé, citroník by se v této době neměl hnojit a měl by se zalévat méně často – pouze když půda zcela vyschne. Pokud si všimnete, že listy citroníku v zimě žloutnou a hodně opadávají, je to způsobeno nedostatečným prostorem pro přezimování. V místnosti je pravděpodobně příliš chladno nebo jsou zde příliš velké teplotní rozdíly. Pokud nemáš k dispozici světlé místo, můžeš si pomoci i cibulovinami na pěstování rostlin.
GIANT
Pro hnojení citroníků se doporučují hnojiva pro citrusy, ale vhodná jsou i organická hnojiva. Pravidelně se hnojí od března do jara, ale ne během přezimování.
Příklad počáteční fáze plodu citronu.
ZRANĚNÍ
Nejčastějšími škůdci, kteří napadají citroníky, jsou svilušky a mšice vlnatka, které vysávají mízu z rostliny a poškozují ji. Pokud na citroníku objevíte škůdce, doporučujeme použít neemové tonikum, a pokud se škůdci silně přemnožili, doporučujeme pravidelné ruční odstraňování škůdců, pravidelné otírání listů nebo sprchování rostliny.
Stejnoměrně košaté koruny se dosáhne prořezáváním větví.
INZERCE
Důležité je také zmínit prořezávání citroníku.
Příklad návodu na prořezávání citroníku – Zdroj: Pinterest.
Mladá rostlina se takzvaně pinikuje – jednoleté výhony se seříznou, aby rostlina rostla spíše jako keř. Na vzrostlé rostlině to však již neděláme, protože tam vyrůstají nové výhonky. Dospělé rostliny lze prořezat odstraněním výhonů, které již nejsou plodné, a mírným prořezáním koruny, aby se světlo dostalo dovnitř koruny.
Mladé výhonky, které vyrostou po prořezání. Zdroj: sady Minnetonka.
Nové výhonky.
Při správné péči vás citroník potěší krásnými plody, které jsou vypěstovány ekologicky bez přidaných pesticidů.
Nechte ji růst!