• V košíku nejsou žádné produkty.

Džungla Plants

  /  Opusťte stránky   /  Jak se starat o rostliny na dovolené?

Jak se starat o rostliny na dovolené?

Poté, co jste našli ideální místo, kde strávíte zaslouženou dovolenou, na kterou jste čekali, a všechno jste si sbalili, nastává problém: jak vaše rostliny přežijí dny, kdy nebudete doma? Ano, je to problém, zvláště když je v bytě více rostlin než nábytku a všechny ty rostliny v květináčích pro vás hodně znamenají. V tomto článku bychom vám rádi ukázali několik domácích triků, jak udržet vaše rostliny bez žízně, když jste pryč.

1. PŘÍTEL, KTERÝ VÁM PŘIJDE NA POMOC

Prvním a nejjednodušším způsobem je pověřit někoho jiného, aby se o vaše rostliny staral v době vaší nepřítomnosti. Pokud je váš přítel také „milovníkem rostlin“ a zná většinu pokojových rostlin, je to snadné, protože ví, kolik jich má zalévat a jak často. Pokud nemá zkušenosti s péčí o pokojové rostliny, bude potřebovat vaše vedení. Pro co nejpřesnější péči je dobré vést si týden nebo dva před dovolenou deník zalévání rostlin. Svým přátelům, kteří se starali o mé rostliny, jsem dávala na každou rostlinu lístek s informací, kolikrát ji mají zalít (je to jednodušší než jim dávat seznam, protože někteří lidé si hůře pamatují názvy rostlin). Samozřejmě stále žijeme v době internetu, takže pokud některá z vašich rostlin není spokojená, může vám ošetřovatel poslat fotografii a vy mu pak můžete poradit, jak postupovat (většinou je rostlina přelitá nebo nedolitá, takže se těžko něco drastického pokazí během pár dní).

Pokyny k zalévání můžete také napsat na kus papíru pro svého přítele a usnadnit mu tak péči o rostliny. Zdroj.

2. RADĚJI MÉNĚ SVĚTLA NEŽ PŘÍLIŠ MNOHO

Pokud se musíte obejít bez přítele, doporučuji umístit rostliny na chladné a stinné místo. Jde o to, že příliš málo světla může mít za následek bledé listy, delší stonky (rostliny sahají po světle) nebo pomalejší růst. Pokud se ale na ně dostane příliš mnoho slunečního světla a tepla, můžou se rostliny spálit, mít suché listy nebo v horším případě příliš rychlé odpařování vlhkosti z půdy, což může vést k úhynutí rostliny.

3. DEJTE ROSTLINY K SOBĚ.

Jedním z nejlepších triků je vytvořit v domě malé ostrůvky z několika rostlin. Vyberte si rostliny, které potřebují zhruba stejné podmínky pro růst, a dejte jich dohromady asi deset (podle toho, jak jsou velké). Tím se pro skupiny rostlin vytvoří vlhčí prostředí (z půdy se bude odpařovat méně vody), všem se bude dařit lépe a budou snáze růst.

Před dovolenou umístěte rostliny co nejblíže k sobě. Zdroj.

4. SAMOZAVLAŽOVACÍ SYSTÉMY PRO KUTILY

Existuje několik dobrých domácích triků, jak si vytvořit samozavlažovací způsob, který nevyžaduje mnoho zručnosti, nebo materiálu.

Prvním způsobem je zalévání pomocí provázku, a to tak, že vedle květináče s rostlinou postavíte nádobu s vodou, do květináče s rostlinou zavedete silnější provázek (nebo několik tenkých provázků) a zapíchnete ho několik centimetrů do půdy. Jeden konec lana je v nádobě s vodou a druhý konec je v půdě. Dbejte na to, aby výška nádoby na vodu byla výš než květináče s rostlinou, aby voda pomalu proudila po provázku a zalévala rostlinu.

Zavlažovací systém pro kutily. Zdroj: scissorsandsage.com

Druhý způsob je podobný prvnímu, ale potřebujete láhev nebo plastovou láhev. Naplníte ji vodou a zatlačíte ji do půdy rostliny. Tato metoda také umožňuje pomalé pronikání vody do půdy a udržuje ji déle vlhkou.

Samočisticí systém s lahví. Zdroj.

Třetím způsobem je samovlhčení pomocí mokrého koberce. Můžete k tomu použít jakoukoli silnější tkaninu nebo koberec – čím silnější je, tím déle zůstane vlhký a tím déle bude schopen zásobovat rostliny vodou. Pro tento systém je nejpraktičtější použít kuchyňský dřez nebo koupelnovou vanu. Do umyvadla nebo vany nalijete vodu, vložíte do ní začátek látky a vedle ní zbytek látky. Na část textilie, která není ve vodě, umístěte rostliny bez podtácku a v květináčích tak, aby se povrch mokré textilie a půda v otvoru na dně květináče dotýkaly. Při této metodě voda prochází tkaninou podobně jako u výše popsaného systému zavlažování pomocí provázku.

Vlastní zavlažování s mokrým kobercem. Zdroj: smartgardenguide.com

Posledním ze samozavlažovacích systémů jsou samozavlažovací květináče a koryta, které lze pořídit v každém zahradním centru. Ty mají hlubší základnu, která po zavlažování zadrží určité množství vody, jež se pak postupně spotřebovává, jak půda vysychá. O něco novější verze funguje pomocí šňůry, přes kterou dodatečná voda ve spodní části postupně zvlhčuje půdu v květináči.

Samozavlažovací květináč. Zdroj: verticalgardensdirect.com.au

5. DOMÁCÍ ZPŮSOBY ZADRŽOVÁNÍ PŮDNÍ VLHKOSTI

Kromě samozavlažovacích systémů si můžeme pomoci také triky, pro zadržení stávající vlhkosti v půdě. Zde bych vás ráda upozornila, že ať už použijete jakoukoli metodu, buďte opatrní, příliš nezalévat rostliny. Doporučuji je zalít jako obvykle, možná o trochu více, ale ne příliš. Pokud je půda příliš vlhká a použijete některou z těchto metod navíc, bude vlhkost příliš vysoká a rostlina uhnije. V zásadě je vždy snazší zachránit žíznivou rostlinu než přemokřenou.

Jedním ze způsobů, jak udržet vlhkost v půdě, je posypat půdu materiálem, který zadržuje vlhkost. Můžete použít písek, mech (nejlépe mech Spagnum), kokosovou rašelinu nebo dokonce novinový papír. Dbejte jen na to, abyste materiál neumístili ke stonku rostliny, protože by mohl začít hnít. Doporučuje se umístit ji několik centimetrů od stonku a poté až k okrajům květináče.

Příklad zakrytí půdy novinovým papírem pro udržení vlhkosti. Zdroj.

Druhá metoda je založena na odpařování vody a vytváření další vlhkosti. Rostliny umístíte do většího květináče nebo talíře, do kterého vložíte kameny (asi 3-5 cm). Poté kameny zalijte vodou, a to pouze po jejich horní okraj. Poté na něj umístěte rostliny (v květináčích s otvory) a dbejte na to, aby dno květináče leželo na kamenech, nikoli ve vodě.

Příklad zvýšení vlhkosti v okolí rostlin pomocí zásobníku na oblázky. Zdroj: Youtube

Pokud jste kreativnější, můžete si také vytvořit mini skleník. Budete potřebovat materiály na rám a boční stěny. V tomto případě je nejjednodušší a nejvýhodnější dřevo pro vytvoření rámu. Můžete ho zabalit do potravinové fólie, jiné průhledné fólie nebo. průhledného materiálu odolnjého proti vlhkosti. Do fólie udělejte několik otvorů, jinak by v ní bylo příliš mnoho vlhkosti. Tato metoda je nejvhodnější pro rostliny, které potřebují vyšší vlhkost. Hodí se také pro menší rostliny, které mají v malých květináčích málo zeminy, která je může rychleji vysušit.

Příklad miniskleníku. Zdroj: home.onehowto.com

Místo nového skleníku můžete použít stávající kus nábytku, například poličky. Zabalíte je do fólie, uděláte do něj několik děr a skleník je připraven k použití.

Pokud vás však tlačí čas a ještě nemáte sbaleno, můžete pro podobný efekt použít vanu v koupelně (pokud ji máte a pokud má vaše koupelna alespoň jedno okno nebo jiný zdroj světla). Umístěte rostliny do vany, zakryjte ji fólií a udělejte do ní několik otvorů.

K udržení vlhkosti kolem rostlin použijte vanu. Zdroj: Pinterest

Doufám, že vám tyto tipy pomohly a ušetřily vás starosti, abyste si mohli užít bezstarostnou dovolenou. Pokud ste něco z toho použili, pošlete nám prosím vaše fotografii a řekněte nám, jak fungovalo! Pokud však máte nějaký jiný osvědčený trik, který vám ušetřil problémy, podělte se o něj s námi.

Užívejte si slunce a ať rostou!