• V košíku nejsou žádné produkty.

Džungla Plants

  /  kaladium   /  Jak pečovat o kaládium?

Jak pečovat o kaládium?

Existuje mnoho druhů kaladií, z nichž každá nás překvapí svými zvláštními vzory a barvami. Milovníci rostlin je obvykle pěstují pro jejich barevné a velké listy. Kaladie se od ostatních pokojových rostlin liší způsobem růstu. Rostou od jara do podzimu a pak se ukládají k zimnímu spánku. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak se o tyto krásné hlíznaté rostliny starat, a rozdělili je podle ročních období.

SPOMLAD (výsadba, výběr květináče)

Jaro je čas, kdy se hlízy probouzejí ze zimního spánku a začínají opět rašit listy. Když hlízy dorazí k vám domů, dopřejte jim teplou koupel – před výsadbou je na hodinu vložte do vlažné vody (maximálně 50 °C).

hlíza kaladia

Mezitím si připravte květináč o průměru dvakrát větším, než je průměr hlízy. Pokud má tedy hlíza průměr 7 cm, zasaďte ji do květináče o průměru 14 cm. Doporučujeme pořídit květináč této velikosti, protože tak se kaladium může rozrůst a přes léto nás potěšit velkými listy.

půda smíchaná se vzduchem

Květináč naplňte do 2/3 dobře propustnou a výživnou směsí půdy (doporučuje se směs pro džungli), položte na něj hlízu vrcholem (špičkou) nahoru nebo najděte očka a položte hlízu do půdy očky nahoru (podobně jako u brambor) a posypte ji zbytkem půdy. Dobře je zalijte a umístěte na slunné místo při teplotě mezi 20 °C a 25 °C. Zalévejte, když vrchní vrstva půdy mírně vyschne. Zhruba za 4 týdny uvidíte první výhonky!

případ mladého kaládia

LÉTO (světlo, zalévání, vlhkost)

V létě rostou kaladie nejsilněji a mohou dorůst až do výšky 90 cm! V létě jim dopřejte světlé místo, kde budou mít silné nepřímé světlo. Nenechávejte je však na přímém slunci, protože by se jim spálily listy. Pokud si všimnete, že listy jsou více nazelenalé než barevné, je to známka toho, že kaladium nemá dostatek světla, a proto ho umístěte na světlejší místo.

Kaladie mají velmi tenké a jemné listy, které mohou být spáleny sluncem.

Kaladie mají rády trvale mírně vlhkou půdu, ale neměly by mít příliš dlouho zcela mokrou půdu. Pokud je půda příliš dlouho mokrá, může hlíza uhnít. V létě zalévejte dvakrát týdně, na jaře a na podzim jednou týdně. Kaladie vám dá najevo, že má žízeň, když svěsí listy. Také jim dopřejte místo s vysokou vlhkostí nebo je denně postříkejte vodou.

Při troše štěstí mohou kaledie kvést i v létě, ale mají velmi silný zápach. Pokud vás zápach obtěžuje, můžete světy zkrátit, aby rostlina ušetřila energii. Energie se tak více soustředí na růst nových listů.

Od jara do podzimu také pravidelně přihnojujte kaládie!

Caladium red flash – Zdroj: pinterest

PODZIM a ZIMA (hibernace)

Na podzim pokračujte ve stejné péči, dokud listy nezačnou odumírat. K tomu obvykle dochází, když se dny zkracují (méně denního světla) a teplota klesá pod 15 °C. Pokud zjistíte, že listy koncem podzimu neodumírají (např. pokud máte teplý byt a pěstební světla), můžete kaledie umístit na chladnější a tmavší místo, abyste zajistili normální cyklus. To dá kaladiu pocit, že je čas na zimní spánek. Když listy začnou vadnout, seřízněte je až k hlíze. Vykopejte hlízu z půdy, omyjte ji pod vodou, prohlédněte ji a odstraňte všechny ohnuté části (kořen nebo hlízu). Hlízy skladujte na chladném, suchém a tmavém místě a existuje několik způsobů jejich skladování. Můžete ji uchovávat v truhlíku, můžete ji zahrabat do pilin nebo suchého štěrku nebo ji můžete nechat v zemi – v tom případě půdu celou zimu nezalévejte. Nyní je vaše malá hlíza připravena k zimnímu spánku! Na jaře se cyklus opakuje.

Caladium carolyn whorton – Zdroj.

Doufáme, že vám tyto tipy pomohly a že vaše kaledie budou bláznivě růst. 🙂