Péče o pokojové rostliny na jaře
Přichází jaro, čas, kdy se začíná probouzet veškerý život. To se projevuje i u pokojových rostlin, které po období klidu začínají znovu růst. Jak se o ně můžeme v této době nejlépe postarat? Zde je několik základních kroků, kterými se můžete řídit, abyste zajistili dobrou a účinnou jarní péči o rostliny.
Přesazování – do většího květináče nebo jen do nové směsi půdy?
Když se pokojové rostliny na jaře probouzejí ze zimního spánku, začínají poprvé po několika měsících opět aktivně růst. To je ideální doba pro to, abyste rostlinám poskytli další prostor k růstu, protože kořeny rychle porostou a zaplní další půdu. Přesazením do nové půdy získají rostliny také nový zdroj živin potřebných pro růst.
Jarní péče o rostliny vyžaduje řadu úkonů a přesazování je jistě jedním z klíčových. Je nutné rostlinu posoudit a rozhodnout, zda by měla být přesazena. Otázkou je, zda rostlina potřebuje větší květináč. Často stačí kořeny v případě potřeby odříznout a poté rostlinu zasadit do stejně velkého květináče s čerstvou směsí zeminy. Nezapomeňte, že mnohé rostliny mají raději, když se trochu zmáčknou. Z tohoto důvodu se zřídkakdy přesazují do květináče, který je v průměru širší než starý květináč o více než 5 cm. Přesazování je nejlepší provádět v březnu nebo dubnu. Zároveň je důležité si uvědomit, že přesazování je pro rostliny stresující. Transplantujte tedy jen ty, kteří to opravdu potřebují.
Gnojenje – vaše rastline so lačne, nahranite jih!
Koncem podzimu a v zimě přestáváme pokojové rostliny hnojit, resp. alespoň výrazně omezit. Rostliny přes zimu nepotřebují další živiny, protože v tomto období odpočívají. Přehnojení v tomto období může způsobit více škody než užitku.
Rostliny jsou proto na jaře pochopitelně hladové. Proto je třeba na jaře rostliny přihnojovat, aby získaly další energii. Můžete použít tekutá hnojiva, jako je rybí emulze nebo mořské řasy, případně jiná organická hnojiva. Můžete použít i domácí kompost, pokud se již zcela rozložil. Dbejte na to, abyste hnojivo vhodně naředili. Postupujte podle pokynů na obalu. Možná je také dobré hnojivo na začátku naředit více, než je uvedeno v hnojivech, a sledovat, jak rostlina reaguje. Vždy můžete přidat další hnojivo, ale jednou přidané hnojivo se obtížně odstraňuje.
Úpravy – střih, ořez, kontrola…
Faktem je, že pokojové rostliny mají v zimě více problémů než v létě. Většina pokojových rostlin pochází z velmi teplých tropických míst, kde se roční období velmi liší od zdejšího. Podmínky pěstování v domovské zemi jsou jednoduše příznivější pro přirozený rytmus těchto rostlin.
Pokud se rostlinám nové prostředí nelíbí, dají to najevo tím, že zežloutnou, opadají jim listy, zhnědnou, uvadnou atd. Seznam je samozřejmě dlouhý a liší se podle druhu rostliny. Jaro je skvělou příležitostí zbavit se smutných listů, protože rostliny brzy začnou opět aktivně růst.
Odřízněte všechny listy, které jsou nebo začínají žloutnout či hnědnout. Nebojte se, tyto listy se neobnoví. Většina pokojových rostlin je vhodná i k prořezávání. Při prořezávání rostlin odřízněte všechny stonky, které jsou dlouhé a bez výhonů, a ty, které jsou stagnující nebo zakrnělé. rostou jen velmi málo. Na jejich místě vyraší nové stonky.
Někdy se bohužel musíme rozloučit. Pokud rostlina vypadá naprosto mizerně, jen vám to zkazí náladu. Pokud se ho ještě podaří zachránit, dejte ho kamarádovi a možná se mu bude v novém prostředí dařit. Pokud se s tím nedá nic dělat, dejte to do kompostéru. Víme, že loučení není snadné, ale někdy je to při péči o rostliny v interiéru nezbytný krok.
Spomladansko čiščenje – obrišite prah in sperite liste
Na začátku jara je vhodné svůj domov důkladně vyčistit. Je to především proto, že v zimě se v interiéru hromadí více prachu. Přistává také na listech pokojových rostlin. Proto věnujte nějaký čas otírání nebo odumírání rostlin, zejména tropických listnatých druhů. omyjte listy. Čištění listů a péče o rostliny na jaře spolu úzce souvisí, ale povrchy rostlin můžete čistit kdykoli. Rostliny budou za tento úkol vždy vděčné. Prach, který se hromadí na listech, blokuje světlo, což rostlinám ztěžuje fotosyntézu.
Při čištění podepřete spodní stranu listu rukou a poté otřete povrch vlhkým papírovým ručníkem nebo měkkým hadříkem. Nezapomeňte vyčistit obě strany plechu. Pokud hledáte zkratku, můžete také dát rostliny pod sprchu a koupat je ve vlažné vodě. Tuto funkci používejte pouze v případě, že tlak vody není příliš silný. Nepřehánějte to. Zatímco sprchování je vhodné pouze pro bujné listnaté rostliny, rozhodně není vhodné pro kaktusy a sukulenty.
Pokud chcete rostlinám preventivně pomoci, otřete listy směsí neemového tonika a vody. Tím se také zabrání napadení škůdci a plísněmi. Rostliny budou zářit a poděkují vám tím, že budou šťastné a zdravé.
Přemístění – úprava prostoru pro rostliny podle požadavků na světlo a teplotu
Na podzim jste pravděpodobně v závislosti na teplotě a dostupnosti vašeho domova přemístili rostliny tak, abyste jim vytvořili co nejlepší prostředí pro zimní spánek. Péče o rostliny na jaře vyžaduje, abychom znovu zvážili, kde v bytě je nejlepší místo pro určitou rostlinu. Okna orientovaná na jih a západ začnou s prodlužujícími se dny propouštět mnohem více světla. Nenechte tropické rostliny spálit. Kaktusy a sukulenty by proto měly být umístěny na přímém slunci.
Pokud máte venkovní prostor a chcete svůj balkon nebo terasu obohatit o zeleň, nejprve si ověřte, zda jsou již teploty vhodné pro život tropických rostlin venku. Pozornost byste měli věnovat denním a zejména nočním teplotám, které mohou být na jaře poměrně nízké. Při přesunu rostlin ven je třeba věnovat pozornost také světlu. Podle toho vybírejte rostliny, které chtějí silné světlo, a pro ostatní vybírejte pouze stinná místa.
Še nekaj kratkih napotkov za konec: več zalivanja in svežega zraka, s sončnimi žarki pa previdno!
Během vegetačního klidu potřebují rostliny méně vody než během růstu. Proto si musíme zvyknout na jaře více zalévat. Dbejte však na potřeby jednotlivých rostlin. Příliš mnoho vody není nikdy dobré. S příchodem teplejších jarních dnů častěji otevírejte okna. Čerstvý vzduch prospívá nám i pokojovým rostlinám. Dávejte pozor na sluneční světlo; rostliny, které jsou na něj citlivé, přesuňte z okenních parapetů do vnitřních koutů domu.
Nechte ji růst! 🙂