• V košíku nejsou žádné produkty.

Džungla Plants

  /  Péče o rostliny   /  Jak pečovat o rostliny v zimě

Jak pečovat o rostliny v zimě

Zima je obdobím, kdy rostliny rostou pomaleji. Mnoho milovníků rostlin se však potýká s problémy i v zimě. Proto jsme pro vás připravili několik tipů, jaké jsou běžné zimní problémy, které rostliny jsou nejproblematičtější a kterým rostlinám se v zimě daří.

OBECNÉ PROBLÉMY V ZIMĚ

Nedostatečná vlhkost vzduchu

Vytápění v chladných měsících snižuje vlhkost vzduchu v domě, což se následně projeví na rostlinách v podobě zasychání listů, špatného vývoje listů, zejména často u filodendronů (protože nový list zůstává příliš dlouho v kapse, ze které nemůže vyrůst, protože je příliš nízká vlhkost vzduchu). To pak brání správnému vývoji listu. V zimě se i rádi rojí roztoči, protože milují suchá a teplá místa.

Přemokření

Zalévejte rostliny asi o polovinu méně než v létě, protože půda vysychá pomaleji a rostliny nejsou ve vegetačním období a spotřebují méně vody.

Nedostatek světla

Protože je v zimě den kratší a je méně slunce, rostliny dostávají méně světla. Rostliny pak mohou být umístěny blíže k oknu nebo mohou být použita pěstební světla, která nahradí světlo.

Velké teplotní rozdíly

Rostliny nereagují dobře na přílišné kolísání teplot. Teplota ovlivňuje růst rostlin prostřednictvím buněčných aktivit, jako je fotosyntéza a buněčné dýchání. Velké výkyvy teplot rostliny matou a způsobují jejich pomalejší růst. Musíte také dbát na to, aby se rostliny nedotýkaly studeného okna, protože to může způsobit omrzliny.

Hnojení

V zimě přestáváme rostliny hnojit, protože většina rostlin hnojení v zimě nepotřebuje. Rostliny nejsou ve vegetačním období a nespotřebovávají tolik živin pro svůj růst. Výjimkou je monstera, která je velmi hladová a potřebuje hnojivo i v zimě (v zimě se může hnojit o polovinu méně než v létě).

Přesazování

Přesazování se snažíme vyhnout, protože rostliny jsou v klidovém stavu a je to pro ně další šok. V zimě nemá rostlina dostatek energie na rychlou adaptaci na nové prostředí a je pravděpodobnější, že po přesazení odumře.

Řízky

V zimě většina řízků selhává, protože je příliš chladno, rychleji hnijí a pomaleji rostou. Pokud se pěstování řízků nevyhnete, skvěle vám poslouží vyhřívací podložka a pěstební světla, můžete je také uchovávat v pěstebním boxu, abyste jim poskytli ideální podmínky pro růst.

PROBLÉMOVÉ ROSTLINY V ZIMĚ

Mnoho rostlin v zimě zpomaluje růst a přechází do klidového režimu. Existují však rostliny, kterým zima způsobuje velké potíže. Níže uvedeme některé znich:

Malolisté fikusy

Ficus ginseng

Drobnolisté fíkusy, jako je benjamínek, začínají na podzim shazovat listy. To může být způsobeno rozdílem teplot, pokud se na konci podzimu přestěhuje zpět do vytápěného bytu. Důležitým faktorem je také buněčná paměť rostlin, která ovlivňuje jejich chování v průběhu roku. Geny rostliny jí říkají, kdy v roce je čas na odpočinek, a tehdy začne shazovat listy. Umístěte ji na světlé a teplé místo a ořežte všechny odumřelé větve. Po nějaké době začne opět rašit listy.

Ficus benjamin

Alokázie

Alokázie obvykle začínají ztrácet listy na konci podzimu, kdy se připravují na klidový režim. Alokácie obvykle shazují téměř všechny listy a v zimě zanechávají pouze jeden nebo dva listy. Rostlinu můžete nechat tak, jak je, a pokračovat v běžné péči, nebo můžete odříznout všechny listy až k cibulce, vyjmout ji z půdy a odstranit všechny kořeny. Pak cibulku uskladníte a na jaře ji znovu zasadíte. Cibulku můžete ponechat v krabičce, zahrabat ji do pilin nebo suchého štěrku nebo ji nechat v suché půdě. Je také zvykem seříznout větší Alokácii až na cibulku a nechat ji v zemi přezimovat v garáži za oknem a minimální teplotou 10 stupňů.

Begonie a kalatheje

Begoniím a kalatheím v zimě často zasychají okraje listů, což je známkou příliš nízké vlhkosti vzduchu. V zimě bývá v našich domácnostech nižší vlhkost kvůli vytápění. Abyste zabránili vysychání listů, udržujte begonie a kalatheje mimo dosah radiátorů a topných zařízení. Pro zvýšení vlhkosti v zimě se doporučuje používat zvlhčovače vzduchu.

ROSTLINY, KTERÝM SE V ZIMĚ DAŘÍ

Vánoční kaktus (Schlumbergera)

Vánoční kaktus umístěte v polovině října do místnosti s teplotou 12-16 stupňů a poskytněte mu tmavý kout. Tím ho povzbudíme ke kvetení, a když vykvete, vrátíme ho zpět do světlého kouta.

sváteční Kaktus

Pouštní květina (Adenium obesum)

Pouštním květinám se nejlépe daří v teplých a slunečných podmínkách, proto jim dopřejte kout s dostatkem světla. Přestože silné sluneční záření podporuje kvetení, pouštní květina si během nejteplejších a nejdeštivějších měsíců vegetačního období dává pauzu. Výsledkem jsou dvě období kvetení. Květy se začínají rozvíjet brzy na jaře. Při správném množství světla bude rostlina kvést stabilně až do poloviny léta. Kvetení se pak na 6-8 týdnů zastaví a obnoví se na začátku podzimu. Je normální, že po odkvětu začne pouštní květina shazovat listy. Jakmile se začne ochlazovat (kolem 12 stupňů), rostlinu dobře prořežte a přeneste ji dovnitř. Ve velmi světlém a teplém prostředí, například ve skleníku, může Adenium zůstat aktivní po celé zimní měsíce. Pokud rostlinu přes zimu přemístíte do interiéru, zůstane pravděpodobně až do jara v polospánku. Během této doby ji uchovávejte v teplé místnosti s jasným, nepřímým světlem.

Albuca spiralis

Albuca spiralis má vegetační období opačné než většina rostlin. Na jaře a v létě albuca spí, když se zřídka zalévá a nehnojí. Na podzim začíná albuca intenzivně růst a na konci zimy, začátkem jara, albuca kvete. Když Albuce na jaře vyraší květní stonky, špičky listů často zhnědnou. To je přirozený jev. Pokud si to nepřejete, jednoduše odstraňte stonky květin, jakmile začnou růst, abyste zabránili hnědnutí špiček listů.

Albuca podle období

Ať rostou (i v zimě)! 😉