• V košíku nejsou žádné produkty.

Džungla Plants

  /  hnojení   /  8. příčiny žloutnutí listů pokojových rostlin

8. příčiny žloutnutí listů pokojových rostlin

Žluté listy rostlin jsou způsobeny různými faktory, například přemokřením, vysušením, teplotním šokem, přílišným nebo nedostatečným slunečním zářením, nedostatkem živin nebo přehnojením, houbovými nebo virovými chorobami a škůdci. Žloutnutí spodních listů je však často zcela normální jev, protože rostlina při růstu shazuje staré listy a vytváří nové.

1. Přemokření

Nejčastějším problémem žloutnutí listů je přemokření. Před zaléváním vždy zkontrolujte vlhkost půdy. Pokud je horní polovina půdy stále mokrá, rostlina nepotřebuje další zálivku. Pokud je půda trvale velmi vlhká, rostliny nemají dostatek kyslíku, který je nezbytný pro vývoj kořenů, a ty pak zahnívají.

Příznaky: Listy začínají žloutnout a vadnout, stonky jsou na dotek měkké, na listech a stoncích se objevují černé skvrny.

Řešení: Nejdůležitější věc – zalévejte méně často a nenechávejte rostlinu mít neustále vodu na dně květináče. Většinu tropických rostlin je nejlépe zalévat, když je půda téměř úplně suchá a v tomto okamžiku by se měly zalévat vydatně. Mějte květináč s drenáží (tj. s otvory na dně, kterými při zalévání odtéká přebytečná voda, kterou lze následně vylít). Rostlinu můžete přesadit do vzdušnější půdní směsi, která umožní přístup kyslíku do půdy (přidejte perlit a kůru).

Tip: Nedostatečně zalitou rostlinu je mnohem snazší zachránit než přelitou. Proto je vhodné počkat, až rostlina mírně opadne a bude mít žízeň. Takto bude několik hodin po zalití jako nová. Pokud rostlinu příliš zaléváte a ona uhnije, může být obtížné se s ní vypořádat (nejlépe je uhnilé kořeny odříznout a přesadit do suché půdy). Tipy pro zalévání rostlin najdete na našem blogu a také na blogu o míchání půdy.

Přelitá Monstera Zdroj.

2. Nedostatečné zavlažování

To je častý problém v létě nebo při dlouhodobé nepřítomnosti. Zvedněte květináč s rostlinou, a pokud je lehčí než obvykle a půda je příliš suchá, je to znamení, že rostlina potřebuje zalít.

Příznaky: Listy žloutnou, kroutí se dovnitř a opadávají.

Řešení: rostlinu dobře zalévejte, protože rostliny dávají přednost dobré zálivce s větším množstvím vody před častější zálivkou s malým množstvím vody. Rostlinu můžete také osprchovat, abyste ji pořádně zalili a smyli z listů prach pro lepší fotosyntézu.

Kroucení listů – nedostatek vody. Zdroj.

3. Teplotní šok

Na barvě listů se podílí také teplota, pokud je příliš teplo nebo příliš chladno. Tropické rostliny nemají rády průvan nebo pobyt přímo nad radiátorem. Listy jsou světle žluté nebo téměř bílé. Pokud je rostlina dlouhodobě vystavena chladu (pod 10 °C), žluté listy a černé skvrny jsou známkou toho, že rostlina zmrzla.

Příznaky: Všechny listy na rostlině žloutnou a v některých případech opadávají. Pokud rostlina zmrzne, objeví se na listech černé skvrny.

Řešení: umístěte rostlinu na místo, kde není průvan a kde není v bezprostřední blízkosti radiátorů a klimatizace. Odřízněte nejvíce postižené listy a dopřejte jí čas na aklimatizaci. Tipy, jak se starat o pokojové rostliny v zimě, najdete na našem blogu.

Odřízněte žluté listy. Zdroj.

4. Sluneční světlo

Žluté listy se také objevují, když rostlina dostává příliš mnoho nebo příliš málo slunečního světla. Většina rostlin nejlépe reaguje na nepřímé sluneční světlo (sluneční světlo, které prochází prostředím – oknem nebo listy stromu – nebo se odráží od jiného povrchu, než dosáhne rostliny).

Příznaky: Pokud je rostlina vystavena příliš malému množství slunečního světla, její růst se zpomalí a listy u báze zežloutnou. Pokud je však rostlina vystavena přílišnému slunečnímu záření, listy zežloutnou a objeví se na nich hnědé skvrny, které jsou důsledkem úpalu.

Řešení: Nevystavujte rostliny přímému slunečnímu záření. Rostliny, které mají raději méně slunečního světla, umístěte na místo, kam na ně nedopadá odpolední slunce, které je nejsilnější.

5. Nedostatek živin

Nezapomínejte rostliny hnojit, protože nedostatek živin také způsobuje žloutnutí listů.

Příznaky: Listy žloutnou ve vzorcích (např. žilky na listu jsou zelené, kolem listu žluté), růst rostlin se zpomaluje.

Řešení: zalijte rostlinu hnojivem v dávce uvedené na obalu hnojiva. Během vegetačního období hnojte častěji (třeba při každé zálivce) a rostlinu můžete také přesadit do čerstvé směsi půdy, protože čerstvá směs obsahuje více živin.

Žloutnutí listů – nedostatek živin. Zdroj.

6. Přehnojení

Přestože se hnojení rostlin doporučuje, je třeba dávat pozor, abyste to s hnojením nepřehnali. Často hnojíme nadměrně, protože chceme, aby rostliny rostly rychleji, ale to může vytvořit toxické prostředí, které „spálí“ kořeny a listy a způsobí jejich zežloutnutí.

Příznaky: listy žloutnou nebo hnědnou, zasychají a často opadávají.

Řešení: Před hnojením se podívejte na doporučené množství hnojiva – při prvním hnojení můžete použít menší než doporučené množství. V zimě se hnojení nedoporučuje, protože rostliny nerostou tak aktivně (samozřejmě existují výjimky jako Monstera Deliciosa a Monstera Adansonii, které jsou velmi chamtivé a potřebují hnojivo i v zimě). Spáleninám z přehnojení můžete předejít také použitím organických hnojiv, která nejsou tak silná (doporučujeme Bio bizz).

7. Plísňová nebo virová onemocnění

Žluté listy rostlin mohou být způsobeny houbovým nebo virovým onemocněním, které rostlinu napadlo. Příznaky a léčba se liší v závislosti na typu onemocnění (některé rostliny, například anturie, jsou náchylnější k houbovým infekcím, které způsobují hnědé a žluté skvrny na listech).

Znaky: Žluté listy zahnuté vzhůru, hnědé skvrny se žlutým okrajem, které se rozšiřují. Zvláštní pozornost věnujte vysoké vlhkosti a teplotám, protože to jsou ideální podmínky pro růst plísní.

Řešení: rostliny správně zalévejte, abyste tomu zabránili (vyhněte se přemokření, které vytváří ideální podmínky pro růst plísní a virů). Houby se také mohou množit, pokud rostliny příliš postříkáte, proto se pro tento účel doporučuje zvlhčovač vzduchu. Ten má menší kapky, které jsou rovnoměrně rozložené a nestojí na listech. K ošetření se používají fungicidy obsahující fosfor, měď nebo strobilurin (v závislosti na typu choroby).

Hnědé skvrny se žlutým okrajem mohou znamenat plísňovou nebo bakteriální infekci. Zdroj.

8. Škůdci

Poškození a příznaky na rostlinách se mohou lišit v závislosti na typu škůdce, ale žloutnutí listů je běžným příznakem většiny z nich. Když zjistíte problém, nejprve najděte a identifikujte škůdce, kteří ho způsobují. Když si rostliny pozorně prohlédnete, podívejte se na horní a spodní část listů a na stonky. Protože většina škůdců je velmi malá, můžete si pomoci světlem a lupou.

Příznaky: Změna barvy a struktury listů, listy mohou být skvrnité, skvrnité nebo nažloutlé.

Řešení: V závislosti na typu škůdce můžete použít organické nebo chemické insekticidy. Při míchání přípravku se vždy řiďte pokyny uvedenými na obalu. Je však důležité rostliny pravidelně sledovat, abyste mohli škůdce odhalit včas, kdy ještě nezpůsobil příliš velké škody a mohl být snáze odstraněn.

 

Škoda napáchaná třásněnkami na listu Monstery.

Kromě výše uvedených důvodů nezapomínejte, že s růstem rostlin starší listy stárnou, žloutnou a nakonec opadávají. Pokud je vaše rostlina zdravá a bez zjevných problémů, nemusíte se obávat, že některé starší listy zežloutnou a opadají, protože je to zcela normální. Je také normální, že rostliny v zimě usínají a shazují všechny listy. To je velmi časté u alokazií, kterým na podzim/zimu opadávají listy, žloutnou a opadávají jeden po druhém a na jaře jim opět vyrůstají nové.

Ať rostou! 🌿